Roztocza – jak sobie z nimi poradzić?

citrus-yellow-mite-989500_1920

Roztocza są główną przyczyną alergii, na które cierpi coraz więcej osób. Roztocza uwielbiają żyć w wilgotnym środowisku i pojawiają się najczęściej jesienią. W tym artykule podamy kilka wskazówek jak regularne wykonywanie kilku prostych czynności pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się roztoczy.

Zapewne osoby uczulone na roztocza znają niektóre z tych środków zapobiegawczych, ale dla pozostałych mogą być one zaskoczeniem i pomogą dostrzec znaczącą poprawę po ich zastosowaniu.

Pozbyć się nadmiernej wilgotności z pomieszczeń

Jak już wspomnieliśmy, roztocza żyją w wilgotnym środowisku więc pierwszym krokiem powinna być ocena czy w naszym domu może występować nadmierna wilgotność (ze względu na klimat, na pogodę lub miejsce położenia). Jeżeli dojdziemy do wniosku, że tak się właśnie dzieje, możemy zastosować osuszacze powietrza, naturalne lub elektryczne i rozmieścić je w różnych częściach domu.

Wietrzyć codziennie pomieszczenia

Roztocza rozwijają się najszybciej w ciepłych, wilgotnych miejscach, takich jak pościel, kołdra, sofa, zasłony, pluszowe zabawki, materace, poduszki, dywany, itd. Większość z tych rzeczy jest niezbędna, ale nad posiadaniem niektórych z nich warto się zastanowić, czy naprawdę ich potrzebujemy.
Dlatego też zalecamy codzienne wietrzenie pomieszczeń, pozwalając nawet, jeżeli to możliwe, aby słońce świeciło wprost na miejsca narażone na występowanie roztoczy.

Czyścić octem z rozmarynu

Ocet z rozmarynu przygotujemy bardzo łatwo. Należy pozostawić kilka świeżych gałązek rozmarynu w zalewie z octu na tydzień, po czym możemy go używać jako środka dezynfekującego i domowego, naturalnego środka czystości.
Do czyszczenia należy użyć szmatki nawilżonej octem i przecierać nią meble, mieszanka sprawdzi się równie dobrze do mycia podłóg.

Używać dyfuzorów z olejkami eterycznymi

Dyfuzory zapachowe nie tylko pozwalają nam wypełniać pomieszczenia pięknymi zapachami, ale też w sposób naturalny zwalczają roztocza. W tym wypadku polecamy takie zapachy olejków jak:

Cytryna
Cynamon
Trawa cytrynowa
Mięta pieprzowa
Drzewo herbaciane
Rozmaryn
Lawenda

Jeżeli nie posiadamy dyfuzora, możemy dodać kilka kropelek olejku do wody i za pomocą butelki z atomizerem, rozpylić je po całym domu w ciągu dnia.

Kupując olejki eteryczne powinniśmy się upewnić, że są one dobrej jakości i pochodzą z roślin, a nie są tylko olejkami zapachowymi bez żadnych właściwości.

Oczyszczać powietrze za pomocą roślin doniczkowych

Ekonomicznym i naturalnym sposobem na oczyszczenie powietrza w pomieszczeniu jest umieszczenie tam niektórych roślin doniczkowych. Należy jednak zwrócić uwagę na to jakie rośliny wybieramy, bo niektóre z nich zamiast pomóc nam w oczyszczaniu powietrza, będą nam je kradły. W tym wypadku musimy poszukać roślin oczyszczających powietrze, którymi są:

Dypsis lutescens (palma z rzędu arekowców), jest to roślina, która oczyszcza powietrze w ciągu dnia. Powinniśmy zatem oczyszczać często jej liście, gdzie zbierają się zanieczyszczenia. Roślina ta nie jest zbyt wymagająca, przystosowuje się do słabego oświetlenia i małej wilgotności.
Sansewieria gwinejska (roślina z rodziny myszopłochowatych), roślina ta zmienia dwutlenek węgla w tlen w ciągu nocy więc jest idealna do umieszczenia jej w sypialni.
Epipremnum złociste (wiecznie zielone pnącza z rodziny obrazkowatych), jest to roślina bardzo odporna, idealnie przystosowana do przebywania w pomieszczeniu, nie musi mieć bezpośredniego dostępu do promieni słonecznych.
Innymi roślinami doniczkowymi, które możemy wybrać są: zielistka Sternberga, bluszcz, fikus, difenbachia.

Cotygodniowe sprzątanie

Cotygodniowe czyszczenie wspomnianych wcześniej przedmiotów zapobiegnie występowaniu roztoczy. Zrobić to możemy za pomocą ciepłej wody z dodatkiem płynu do płukania i octu z rozmarynem. Idealnym byłoby aby oczyszczone przedmioty wysuszyć na słońcu lub za pomocą suszarki.

Oczywiście nie możemy też zapomnieć o czyszczeniu raz na jakiś czas sofy, krzeseł czy chodników.

Akarycydy – środki roztoczobójcze

Na rynku istnieje sporo środków, które przeznaczone są do zwalczania i zapobiegania rozprzestrzeniania się roztoczy. Ich cena jest już znacznie wyższa niż naturalnych środków, które możemy przygotować w domu, ale jeżeli bardzo cierpimy z powodu alergii wywołanych przez roztocza, powinniśmy zainwestować przynajmniej w te niezbędne środki. Możemy na przykład zaopatrzyć się w poszewki i prześcieradło roztoczobójcze.

Należy również pamiętać, że wiele z tych środków roztoczobójczych, które są dostępne (farby przeciwgrzybiczne, oczyszczacze powietrza), nie do końca działają, najlepiej jednak samemu się przekonać i spróbować ich we własnym domu.

Źródło: dzięki uprzejmości i za zgodą
http://krokdozdrowia.pl/roztocza-jak-sobie-z-nimi-poradzic/

Dodaj komentarz

Close Menu