Wędlina… Czy wiesz co jesz?

Akademia Zdrowia Arkadia-Polania, Zdrowie | 0 komentarzy

W sklepach można kupić trzy rodzaje wędlin: tradycyjną, ekologiczną i wędlinę produkowana masowo. Na szczęście mamy wybór. Cena wędliny zależy od sposobu jej wytworzenia.

Wędliny tradycyjne

Produkowane są według tradycyjnej, często regionalnej receptury. Wędliny te są produkowane bez dodatków sztucznych, konserwantów i polepszaczy smaku. Jedynym konserwantem jest sól z niewielkim dodatkiem soli peklującej.

Każdy producent ma obowiązek zamieszczenia składu wędlin na swoich wyrobach.

Tradycyjne wędzonki powstają w wędzarniach opalanych wyłącznie drewnem, najczęściej w dymie z drewna bukowego, dębowego, jabłoniowego, czy tez jałowca. Nie ma tam aromatu wędzarniczego jak w przypadku wędlin produkowanych masowo.

Większość konwencjonalnych wędzonek wędzona jest nowoczesnymi metodami, w których wykorzystuje się preparaty dymu wędzarniczego – jest to mieszanina tłuszczu i związków chemicznych z dymu i przypraw.

Mięso wykorzystywane do produkcji tradycyjnych wędlin pochodzi ze zwierząt hodowanych przez okolicznych rolników, a nie z przemysłowych hodowli, dlatego wolne jest od różnego rodzaju antybiotyków czy hormonów.

Żywność tradycyjna nie tylko jest zdrowsza, ale i smakuje dużo lepiej. w sklepie pytaj o skład wędlin.

Wędliny tradycyjne nie są produkowane masowo, gdyż mięso użyte przy jego produkcji nie może pochodzić z przemysłowych hodowli.

Wędliny Ekologiczne

Wytwarzane są w podobny sposób co tradycyjne, jednak spełniają jeszcze jeden ważny warunek. Mięso pochodzi od zwierząt hodowanych metodą ekologiczną, czyli bez stymulatorów wzrostu, żywione pokarmem pochodzącym z upraw ekologicznych, mają dostęp do pastwisk, wybiegów, światła słonecznego.

Do wyrobu wędlin ekologicznych stosowane jest mięso odpowiednich ras trzody chlewnej i bydła. Są to najczęściej rasy rodzime cechują się wysokimi walorami jak: genetyczna odporność na choroby, wysoka płodność, długowieczność oraz zdolności adaptacyjne do warunków środowiskowych i nie wzbogacanych intensywnie pasz. Przy produkcji wędlin ekologicznych stosowane są również zioła z upraw ekologicznych.
Wędliny Ekologiczne posiadają certyfikat ekologiczny, który sprzedawca jest zobowiązany pokazać klientowi. Na banderolach zamieszczony powinien być znak graficzny, który jest odzwierciedleniem tego, że produkt został wytworzony zgodnie z systemem kontroli i certyfikacji produkcji ekologicznej. Jest to wspólnotowy znak “rolnictwo ekologiczne” umieszczony na etykiecie produktu oraz napis “rolnictwo ekologiczne”.

Oprócz wspominanego, coraz powszechniej stosowanego logo europejskiego z kłosem, uprawnienia jednostek certyfikujących, mają Jednostka Certyfikacji Produkcji Ekologicznej:

PNG Sp. z o.o.
AGRO BIO TEST Sp. z o. o.
BIOEKSPERT Sp. z o.o
COBICO Sp. z o.o.
EKOGWARANCJA PTRE Sp. z o.o.
POLSKIE CENTRUM BADAŃ i CERTYFIKACJI S.A. ODDZ/ w PILEBIOCERT MAŁOPOLSKA Sp. z o.o.

Jednostki certyfikujące regularnie raz do roku odbywają kontrole w gospodarstwach i przetwórniach certyfikowanych. Wydawany jest certyfikat, który może być rok rocznie odnawiany po przejściu pozytywnej kontroli.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup żywności określanej mianem “Ekologiczna” powinniśmy pamiętać, o tym, że nazwa ta bywa często nadużywana. Bywa tak, że producenci używają chwytów marketingowych dla swoich produktów i określają je mianem: Zdrowa Żywność, produkty prosto od chłopa, naturalne, bez konserwantów, z najczystszych terenów Polski itp. Jest to jednak tylko nazwa potoczna.

Eko-żywność musi spełnić szereg warunków. Przede wszystkim w odróżnieniu od konwencjonalnej żywności jest certyfikowana.

Najważniejszą i najczęściej wymienianą zasadą eko-produkcji jest stosowanie środków naturalnych, nie przetworzonych technologicznie. w produkcji eko-żywności niedopuszczalne jest stosowanie genetycznych modyfikacji, a w produkcji zwierzęcej pasz przemysłowych, antybiotyków czy stymulatorów wzrostu. Gleby, na których rosną ekologiczne uprawy nawożone są nawozami zielonymi, kompostem, obornikiem i innymi minerałami pochodzącymi z przyrody.

Wędliny produkowane masowo

Musimy pamiętać o tym, że przy produkcji konwencjonalnej żywności, czyli takiej którą możemy kupić w marketach powszechnie stosuje się dodatki i substancje wspomagające, które są szkodliwe dla naszego organizmu oraz, że żywność konwencjonalna jest genetycznie modyfikowana.

Przede wszystkim są to środki przedłużające trwałość i stabilizujące barwę (NaCl, azotyny, azotany), przeciwutleniacze ograniczające powstawanie nitrozoamin (izoaskorbnian i askorbinian sodu), dodatki regulujące kwasowość (cytryniany), konserwujące i stabilizujące smak, barwę (sorbiniany, octany, mleczany) oraz wzmacniające smak i zapach (glutaminian sodu). Również ważną grupą dodatków, mającą wpływ na atrakcyjny wygląd, są sekwestranty (fosforany), emulgatory (estry kwasów tłuszczowych), a także cała gama tzw. wypełniaczy i zagęstników (skrobie, hydrokoloidy, żelatyny i białka).

Stosuje się je po to, aby zużyć do produkcji jak najmniej właściwego składnika, czyli mięsa. Które czasami potrafi stanowić w wyrobach śladowe ilości.

Mięso z produkcji konwencjonalnej zawiera w sobie sztuczne wspomagacze, odżywki, hormony wzrostu i inne produkty mające doprowadzić do zwiększonej masy zwierząt w sposób nienaturalny, a więc niekoniecznie bez wpływu na zdrowie zwierzęcia i w konsekwencji nasze.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że dodatki stosowane w przemyśle mięsnym, pozwalają w znacznym stopniu obniżyć koszty produkcji poprzez podnoszenie pewnych parametrów fizykochemicznych, zwiększenie trwałości oraz nadanie produktom formy bardziej atrakcyjnej wizualnie.

Obniżenie w ten sposób kosztów produkcji niesie ze sobą pewne ograniczenia i zagrożenia. Przede wszystkim wtedy, gdy producenci nie stosują zalecanych ilości dodatków lub w znaczącym stopniu zaniżają zawartość głównego składnika mięsnego w produkcie końcowym. Kompromis ten jest bardzo trudny do osiągnięcia, ponieważ producenci są pod ciągłą presją ze strony konsumentów oraz sieci handlowych, które chcą kupować produkty jak najtańsze.

W związku z powyższym ilość mięsa w wędlinach zastąpiona jest chemią. Rzadko kto prosi w markecie o pokazanie składu szynki czy polędwicy. Dlatego też wszystkie te wędliny mają taki sam smak. Bo do ich produkcji używany jest ten sam składnik – glutaminian sodu.

W produkcji masowej stosowane są fosforany, których jedną z najważniejszych pseudo zalet jest zdolność wiązania wody, co pozwala na tzw. podnoszenie wydajności produktów mięsnych. Tzn. więcej wody w produktach więcej kilogramów. Ale na pewno nie mięsa. Do wędlin dodawana jest skrobia kukurydziana, która jest wypełniaczem. Zwiększa się wtedy wydajność produktu, a tym samym obniża koszt jego wytworzenia.

Masz wybór.. Ty decydujesz co jesz!

Wędliny Ekologiczne produkowane tradycyjnymi metodami alternatywą dla wędlin produkowanych masowo.

Wiele się czyta na temat „polepszczaczy” stosowanych przy produkcji kiełbasy czy wędliny. Od samych nazw robi mi się słabo… chlorek sodu, azotyny i azotany – sodu, potasu, fosforany, przeciwutleniacze – izoaskorbinian i askorbinian sodu, wzmacniacze smaku i zapachu – glutaminian sodu, regulatory kwasowości – cytrynian sodu, dwuoctan i octan sodu, mleczan sodu, kwas cytrynowy, także glukono-delta-lakton i konserwanty – sole kwasu sorbowego oraz kwas sorbowy… Lista jest długa..Powszechnie używane są także cukry i ich pochodne – glukoza, maltodekstryny, substancje uzyskiwane z mleka, dodatki smakowe, ekstrakty, hydrolizat, izolat i koncentrat białka sojowego, emulgatory i hydrokoloidy – guma guar i rzadziej karageny, przeciwutleniacze, rzadziej kwas octowy oraz barwniki, które głównie rozpuszczalne są w wodzie, a nie w tłuszczach!

Brrrrrrrrrrr! Ochyda.. Co my jemy?

W tradycyjnym przetwórstwie mięsnym przede wszystkim dodawane są środki przedłużające trwałość i stabilizujące barwę (NaCl, azotyny, azotany), przeciwutleniacze ograniczające powstawanie nitrozoamin (izoaskorbnian i askorbinian sodu), dodatki regulujące kwasowość (cytryniany), konserwujące i stabilizujące smak, barwę (sorbiniany, octany, mleczany) oraz wzmacniające smak i zapach (glutaminian sodu). Również sporą grupą dodatków, mającą wpływ na atrakcyjny dla oka klientów wygląd, są sekwestranty (fosforany), emulgatory (estry kwasów tłuszczowych), a także cała gama tzw. wypełniaczy i zagęstników (skrobie, hydrokoloidy, żelatyny i białka). Mieszanki niektórych dodatków działają na zasadzie synergii. Do dodatków o bardzo wszechstronnym zastosowaniu należą fosforany, które mogą pełnić funkcje stabilizatorów pH, emulgatorów, są substancjami teksturotwórczymi, inhibitorami utleniania, bakteriostatykami, a także wzbogacają produkty o składniki mineralne. Tylko co to za składniki mineralne?

Jedną z najważniejszych ich pseudo zalet jest zdolność wiązania wody, co pozwala na tzw. podnoszenie wydajności produktów mięsnych. Czyli więcej wody więcej sprzedanych kilogramów!

Ile chemii nieświadomie dostarczamy swojemu organizmowi nie zdając sobie sprawy jaki to ma wpływ na nasze zdrowie. Myślę, że ludzi trzeba uświadamiać, żeby wiedzieli co jedzą. Musi zmienić się mentalność ludzi. Ja wychodzę z założenia, że lepiej więcej wydać na dobre jedzenie, a potem mniej chorować, niżby te proporcje miały być inne. Skąd te kolejki do lekarza i kolejki w aptekach po leki? Czy ktoś się nad tym zastanawia, że oszczędzając na zdrowiu potem wydaje na lekarza i leczenie wielu groźnych chorób. Warto się chyba nad tym zastanowić planując swój codzienny jadłospis.

W przeszłości przy wytwarzaniu wędlin stosowano jedynie sól, saletrę i przyprawy. Obecnie lista stosowanych i dozwolonych dodatków liczy kilkaset pozycji. Skąd taka popularność dodatków? Przyczyną popularności dodatków jest pośpiech i chęć zwiększenia zysków producentów. Ale my mając tego świadomość mamy wybór. Kiedyś świnia żyła dłużej, obecnie tuczniki średnio żyją tylko 6 miesięcy.

Inaczej wygląda i smakuje mięso młodej świni, inaczej dwuletniej. Według starych technologii mięso po uboju było chłodzone 2-3 doby. w tym czasie zachodziły właściwe procesy pośmiertne. Obecnie czas ten jest skrócony do kilku godzin i owe procesy nie zachodzą tak jak należy. Do tego, aby zwiększyć ciężar, mięso jest nastrzykiwane solanką.
– “Problemem współczesnej branży mięsnej jest to, że często nie technolog decyduje o procesie produkcji, ale księgowy. Gdy nie zajdą właściwe procesy, które są naturalne, trzeba dodać właściwy emulator. Po nastrzyku solanką mięso traci odpowiednią barwę, zatem dodaje się barwnika” – mówi Marek Panasik, były zastępca dyrektora Biura Rozwoju Produktu w Zakładach Mięsnych “Rawa” SA, wieloletni pracownik Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego.

Czy wiecie, że w “normalnej” rzeźni w mięso wciska się wodę lub solankę. W efekcie ich masa zwiększa się o kilkadziesiąt procent. w produkcji ekologicznej technolog obrabia mięso tak, żeby zostało w nim jak najmniej wody. w efekcie pracy zakupu „normalnej” kiełbasy mamy mniej kilogramów niż faktycznie kupiliśmy. Produkty Ekologiczne są bardziej kaloryczne i wartościowe. Niestety – wszystkie te zabiegi podrażają koszty. Ekowędliny wędzone na drewnie olchowym mają piękny zapach. Do ich doprawienia używa sie przypraw pochodzących z ekologicznych gospodarstw. Ekologiczne wędliny przygotowywane są wg. starych, nieraz 150 letnich receptur pochodzących często z okolicznych wsi lub dawnych dworów szlacheckich.

Wędliny te produkowane są z najwyższej jakości mięsa, a ponadto:

Nie zawierają sztucznych środków konserwujących, ani barwników.
Wytwarzane są według staropolskich receptur.
Wędzone są w tradycyjnej wędzarni opalanej drewnem olchowym.
Doprawiane są polskim czosnkiem oraz własnoręcznie dobranymi świeżymi przyprawami, przez co zyskują niepowtarzalny i oryginalny smak.

Kupując Ekologiczne Produkty, mają Państwo gwarancję prawdziwej receptury wędlin, których smaki wydobyte prawdziwym dymem z drewna bukowego lub olchowego, podkreślą klimat np. zbliżających się Świąt wzbudzając podziw wśród gości.

Źródło: Katarzyna Dziczek
Źródło: http://www.arkadia-polania.pl/wedlina.php

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój Koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu