Hirudoterapia – leczenie pijawkami.

Choroby, Porady, Zdrowie | 0 komentarzy

pijawkiPijawka lekarska zwana z łaciny Hirudo medicinalis jest jednym sponad 650 gatunków pierścienic należących do populacji pijawek. Stanowi ok. 0,3 procent tej populacji. Obok niej do leczenia wykorzystuje się jeszcze 15 innych gatunków pijawek. Lekarska jest spośród nich jednak najpopularniejsza i znana na całym świecie. Terapia pijawkami lekarskimi zwana hirudoterapią przeżywa prawdziwy renesans. Pijawkami leczy się najrozmaitsze choroby, od żylaków po paradontozę. Pijawka nie stanowi panaceum na wszystkie choroby, ale skutecznie leczy: choroby i bóle serca, nadciśnienie, niedociśnienie, choroby płuc i oskrzeli , choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy , wysoki cholesterol , alergie, choroby skóry, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, chorobę niedokrwienną, trudno gojące się rany, hemoroidy, choroby kobiece, bezpłodność, rwę kulszową, zapalenie korzonków, bóle stawów, obrzęki powypadkowe, krwiaki i zakrzepy, choroby nerek, prostatę, impotencję, choroby kręgosłupa (bóle), agresję, histerię, nerwice, depresję, niektóre nowotwory, procesy starzenia, bardzo skutecznie wspomaga terapie w zakresie udarów mózgowych.
Nie każdy wie, że pijawki stosuje się obecnie przy terapiach i przy kuracjach odmładzających, pijawki traktowane są, jako dobroczynny środek na alergie, depresję i impotencję. Ich niezwykłe właściwości znane są właściwie od początków cywilizacji. Pijawki traktowane są wręcz, jako miniaturowe, żywe laboratoria medyczne.

Jak mówi Ewelina Suska, rzecznik prasowy Wielkopolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, terapia pijawkami jest
bezpieczna, pod warunkiem, że osoby, które zajmują się hirudoterapią mają odpowiednie kwalifikacje, zaś pijawki są na pewno “zdrowe” i używane niczym jednorazowa strzykawka – tylko raz.

Do hirudoterapii nadają się wyłącznie pijawki hodowlane w warunkach izolowanych, bez kontaktu z otoczeniem zewnętrznym oraz żywione w sposób kontrolowany. Pijawki lekarskie objęte są w przyrodzie ścisłą ochroną gatunkową, dlatego na ich hodowlę, sprzedaż i zakup potrzebne są specjalne zezwolenia.

Te same pijawki nie mogą być używane do innych zabiegów, wolno je stosować tylko jednorazowo. Po użyciu powinny być potraktowane, jako odpad medyczny: wrzucone do odpowiedniego pojemnika, zalane spirytusem i przekazane do utylizacji.

Pijawka poprzez otwór gębowy zaopatrzony w…600 zębów, wpuszcza do układu krwionośnego człowieka mnóstwo substancji, których nie sposób znaleźć w tak doskonałych proporcjach w aptece… Najważniejsza spośród nich jest hirudyna, substancja białkowa, która zapobiega krzepnięciu krwi, dzięki czemu pijawka może najeść się na zapas i magazynować duże dawki krwi.
Hirudyna, która trafia do organizmu ludzkiego podczas gdy pijawka ssie krew, jest obecnie uważana za najskuteczniejszy lek przeciwzakrzepowy. Odpowiednia jej dawna może m.in. przeciwdziałać zawałowi.

Pijawki to prawdziwe miniapteki. Posiadają przeszło 150 różnych związków majacych zbawienny wpływ na nasz organizm.
Szacuje się \, że pijawka posiada około 300 tzw. hirudozwiązków. Nie są jeszcze one jeszcze do końca zbadane ale jest to dziedzina
która przeżywa prawdziwy renesans i wiele Instytutów Naukowych prowadzi badania w tym zakresie i wciąż są odkrywane związki o cudownych możliwościach działania na organizm ludzki.

Podczas zabiegu leczniczego z użyciem pijawek zachodzą bardzo ważne procesy przez wpuszczanie do naszego organizmu hirudozwiązków
mających działanie :

przeciwzapalne,
przeciwobrzękowe,
przeciwzakrzepowe,
przeciwbólowe i wiele innych.

WAŻNIEJSZE ZWIĄZKI PRODUKOWANE PRZEZ PIJAWKI:
HIRUDYNA – najlepszy jaki może być lek przeciwzakrzepowy.
BDELINA – jest inhibitorem protez takich jak trypsyna, chymotrypsyna i plazmina, które są czynnikami stanów zapalnych i ich rozprzestrzeniania się w tkankach.
HIRUSTAZYNA – jest kolejnym zidentyfikowanym niedawno antykoagulantem produkowanym przez Hirudo medicinalis.
CALINA – hamuje krzepnięcie krwi i oczyszcza rany.
APYRAZA – zmniejsza lepkość krwi.
ANTYELASTAZA – spowalnia proces starzenia.
HEMENTYNA – rozkłada utworzone już zakrzepy.
LIPAZY I ESTERAZY – powodują rozkład tłuszczów.
GILANTYNA – działa jak antykoagulant i silny lek antyprzerzutowy.
EGLINA – jest silnym środkiem przeciwzapalnym i aktywnym antyutleniaczem.
HEMENTYNA – zapobiega krzepnięciu krwi i rozkłada utworzone już zakrzepy.
DESTABILAZA – rozkłada zakrzepłą krew, regeneruje naczynia krwionośne, przewód pokarmowy oraz reguluje poziom cukru i ciśnienie krwi.
HIALURONIDAZA – jest silnym antybiotykiem oraz powoduje szybkie przenikanie przez sąsiadujące ze sobą komórki i tkanki ciała.
CHLOROMYCETYNA – posiada bardzo silne działanie przeciwbakteryjne.
SUBSTANCJE ZNIECZULAJĄCE – silne czynniki przeciwbólowe
NEUROTRANSMITERY – regulują przepływ impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych.
ENDORFINY – hormony szczęścia.
DOPAMINA I SEROTONINA – związki niezbędne do właściwego funkcjonowania układu nerwowego.
SUBSTANCJE ROZSZERZAJĄCE NACZYNIA KRWIONOŚNE – bardzo podobny do histaminy bliżej nie zidentyfikowany jeszcze związek organiczny.
SUBSTANCJE ANTYNOWOTWOROWE – w doświadczeniach naukowych prowadzonych na myszach z wszczepionym laboratoryjnie nowotworem mięsaka T 241, uzyskano wstrzymanie rozwoju guzów nowotworowych, a także ich cofanie się po zastosowaniu ekstraktu z gruczołów ślinowych pijawki Haementeria ghilianii.

WSKAZANIA DO LECZENIA Z WYKORZYSTANIEM PIJAWEK
Hirudozwiązki mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, antybakteryjne, antyzakrzepowe,poprawia mikrokrążenie i likwiduje zastój limfy.
Terapia z zastosowaniem pijawek jest wskazana przy bardzo wielu schorzeniach.

Wskazania – Szczegółowa lista chorób gdzie leczenie hirudoterapią jest skuteczne:

CHOROBY PSYCHOSOMATYCZNE
nerwice
depresje
bezsenność
stany lekowe
przewlekłe zmęczenie
apatia (uczucie braku energii)

CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA
choroba wieńcowa
arytmia serca (kołatanie, skurcze dodatkowe)
nadciśnienie tętnicze
niedociśnienie tętnicze
zakrzepowe zapalenie kończyn dolnych
niewydolność żylna (żylaki)
zaburzenia krążenia kończyn dolnych (zimne nogi)

CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO
zapalenie zatok przynosowych
angina, zapalenie gardła
astma oskrzelowa
zapalenie oskrzeli i płuc
nawracające infekcje górnych dróg oddechowych
szumy uszne

CHOROBY UKŁADU POKARMOWEGO
choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy
refluks przełykowy
zapalenie trzustki
zespół jelita nadwrażliwego
hemoroidy

CHOROBY UKŁADU MOCZOWO-PŁCIOWEGO
zapalenie dróg moczowych i narządów rodnych
zaburzenia miesiączkowania
torbielowatość jajnika
klimakterium
odmiedniczkowe zapalenie nerek
impotencja
prostata
bezpłodność obu płci

CHOROBY WĄTROBY I WORECZKA ŻÓŁCIOWEGO
zapalenie wątroby po WZW
obtłuszczenie wątroby

CHOROBY NEUROLOGICZNE
migrena i inne bóle głowy
zawroty głowy
nerwobóle różnego pochodzenia
neuralgie nerwu trójdzielnego
rwa kulszowa
rwa ramienna (barkowa)
paraliż kończyn lub drętwienie
paraliż nerwu twarzowego
neuralgie nerwu międzyżebrowego

CHOROBY UKŁADU KOSTNO-STAWOWEGO
RZS (reumatoidalne zapalenie stawów)
artretyzm (zwyrodnieniowe zapalenie stawów)
bóle mięśni i ścięgna
bóle kręgosłupa
bóle napięciowe kręgosłupa
kręcz szyjny, bóle karku
łokieć tenisisty
zespół bolesnego karku

CHOROBY DERMATOLOGICZNE
trądzik różowaty
trądzik młodzieńczy
łojotokowe zapalenie skóry
atopowe zapalenie skóry
łuszczyca

CHOROBY ENDOKRYNOLOGICZNE
cukrzyca
otyłość
tarczyca
alergia kontaktowa

Przeciwwskazania:

– hemofilia
– skaza krwotoczna
– anemia
– niskie ciśnienie
– ciąża
– skrajne wyniszczenie organizmu
– okres leczenia z zastosowaniem antykoagulantów
– dzieci poniżej 10 lat
– alergicy (uczuleni na hirudozwiązki)- zaburzenia immunologiczne (brak odporności)

HIRUDOTERAPIA W ESTETYCE
Hirudokosmetyka jest techniką bardzo efektywną jeżeli chodzi o skórę twarzy i dekoltu.Efekty odczuwane są już po pierwszej terapii.W rezultacie skóra stanie sie : różowa,miękka, jędrna, elastyczna i gładka.Rewelacyjne oddziaływanie na tradzik i inne problemy skórne, znacznie bardziej korzystne niż kremy upiększajace.

Enzymy pijawki pomagają w normalizacji funkcji zyciowych skóry, spowalniaja procesy starzenia.
Pijawki skutecznie zmniejszaja i leczą: zmarszczki, cellulit, trądzik, face lifting skutecznie stosowany przez gwiazdy Hollywood

Wiadomo iż pijawki nie tylko poprawiają stan ducha ale też mają korzystny wpływ na wygląd skóry i są wykorzystywane w kosmetyce.

Jest kilka metod zastosowania hirudozwiązków w estetyce.
– maseczki
– zabiegi z zastosowaniem pijawek w okolicach twarzy
– kąpiel energetyzująca z dodatkiem estraktu z pijawek

Pijawki doskonale wpływają na nasze ciało ale także stan ducha, produkują bowiem min.endorfiny – powszechnie uważany za hormon szczęścia.

W USA hirudoterapia jest oficjalną metodą leczenia i refundowaną przez Państwo, podobnie jest w Rosji, Kanadzie, Anglii, Francji i wielu innych krajach.

Decydując się na zabieg hirudoterapii przynosimy ze sobą aktualne wyniki krwi.
W trakcie konsultacji określone sa możliwości terapii za pomocą pijawek, planowanego harmonogramu terapii, ilość pijawek i koszt hirudoterapii. Zabieg z doktor pijawką w roli głównej powinien przeprowadzać doświadczony specjalista legitymujący się odpowiednim certyfikatem potwierdzającym kwalifikacje.
Będziemy mieli pewność, że wszystko przebiega w miarę prawidłowo. Warto wiedzieć, że do zabiegu należy się odpowiednio przygotować – przede wszystkim trzeba się umyć, ale bez używania środków chemicznych. Pijawki bywają wybredne. Przygotowując się do zabiegu
warto zrezygnować ze znienawidzonych przez pijawkę perfum, dezodorantów,pachnących kremów czy żeli. Skórę najlepiej jest umyć szarym mydłem. Jeden zabieg, w czasie którego pijawka odżywia się naszą krwią i wpuszcza do naszego organizmu cenne substancje lecznicze, trwa średnio do 60 minut. O tym, ile pijawek należy przystawić decyduje specjalista w oparciu o wnikliwie przeprowadzony wywiad medyczny.

Srednio przystawia się od 2 do 6 pijawek na jeden zabieg. Pijawka w trakcie przysysania się do ciała zaczyna wydzielać substancje znieczulajace inhibitory bólu.

Minimalna ilość zabiegów to 6-7.

Pijawki lekarskie są hodowane w specjalnych ośrodkach – zgodnie z konwencją Waszyngtońską i posiadają świadectwo pochodzenia.
Muszą być czyste, żeby nie przenieść żadnej choroby krwi. Dlatego każde przystawienie pijawki lekarskiej do danego pacjenta jest i powinno być jej dziewiczym przystawieniem. Absolutnie wykluczone jest stosowanie hirudo medicinalis dla więcej niż jednego pacjenta.
Po zabiegu pijawki lekarskie likwidowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami i ustaleniami z Powiatowym Lekarzem Weterynarii.

Zabieg hirudoterapii trwa około 1 godziny. Stosuje się od 4 do 6 pijawek. Po zabiegu występuje uczucie zimna – wskazane jest wypicie ciepłej herbaty z cukrem. W przeddzień niedozwolone jest picie alkoholu, w dniu zabiegu należy wypić kawę i wziąć prysznic. Nie należy używać kremów, balsamów, perfum. Po zabiegu niewskazana jest kąpiel.

Źródło:
http://vistafit.manifo.com/hirudoterapia—leczenie-pijawkami

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój Koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu