Zatruta wątroba – 7 objawów.

Wątroba jest narządem o zasadniczym znaczeniu w naszym organizmie. Jest jednym z największych organów, a jej funkcję są niezwykle ważne. Wątroba jest głównie odpowiedzialna za produkcję białka, metabolizm glukozy, żelaza i cholesterolu oraz za niezwykle ważną rzecz, którą jest odtruwanie organizmu ze wszystkich toksyn i szkodliwych składników. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o wątrobę, często jednak odnotowujemy objawy, które wskazują na to, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Chcesz zatem poznać najważniejsze objawy zatrutej wątroby? W dalszej części artykułu o nich opowiemy.

Zatruta wątroba. Jakie są objawy?

Wątroba, drugi najważniejszy narząd po mózgu, spełnia rolę kompleksową rolę dla naszego organizmu, dlatego powinniśmy zawsze starać się utrzymywać ją w dobrej formie i zdrowiu, dbając o małe szczegóły, które wpływają na jej dobre funkcjonowanie. Nie tylko dobre odżywianie ale, również nasz styl życia, wpływa na stan naszej wątroby. Aktywny i zdrowy tryb życia, gdzie nie jesteśmy uzależnieni od takich używek jak tytoń, alkohol czy lekarstwa, pomoże nam ustrzec się przed zatruciem wątroby, które jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

1. Skurcze brzucha i wzdęcia

Zdarzyły ci się kiedyś te dolegliwości? Odczuwałeś nabrzmienie w niektórych częściach ciała, takich jak: dłonie, kostki, stopy i brzuch? Na początek musimy zaznaczyć, że jeżeli te dolegliwości zdarzają się raz na jakiś czas, to nic złego się nie dzieje. Problem pojawia się wtedy, kiedy te dolegliwości występują stale, ciągle pojawiają się gazy, metabolizm jest bardzo wolny i odczuwasz ciągły ból brzucha. Są to objawy mówiące o tym, że wątroba nie funkcjonuje dobrze, nie oczyszcza i nie odtruwa naszego organizmu, akumulując niebezpieczne toksyny. Jeżeli długo ignorujemy te objawy, mogą one doprowadzić nawet do wodobrzusza, dlatego warto po ich rozpoznaniu udać się jak najszybciej do lekarza.

2. Zmiana koloru moczu i kału

Twój mocz jest jaśniejszy niż normalnie? Kał też wydaje się jaśniejszy niż zwykle, a czasami pojawiają się w nim ślady krwi? Najlepszym wyjściem w tym wypadku jest udanie się do lekarza, który rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Może się okazać, że te objawy zwiastują inne choroby, ale najczęściej są one związane z wątrobą lub nerkami. Wracając do moczu, może on być bardzo jasny, ale też bardzo ciemny z powodu nagromadzonej bilirubiny.

3. Żółtaczka

To jest chyba najbardziej oczywisty objaw, który powinien nas zaalarmować o chorobie. Pojawienie się żółtawego odcienia na skórze, białkach ocznych czy paznokciach, spowodowane jest nagromadzeniem się w organizmie barwnika żółciowego, którym jest bilirubina. Barwnik ten jest niezbędny podczas trawienia pokarmów, ale kiedy nasza wątroba nie działa prawidłowo, nie jest w stanie usunąć go z organizmu, kiedy nie jest już potrzebny. Zostaje on więc w organizmie i sprawia, że nasza skóra zabarwia się na kolor żółty, objaw tak powszechny przy chorobach wątroby.

4. Wrażliwość skóry

Ciągłe uczucie swędzenia skóry, dyskomfort, wrażenie jakby ktoś nas łaskotał w środku. Oprócz tego, że te objawy są drażniące, to jeszcze nas martwią. Co one zatem oznaczają? W zasadzie objawy te sygnalizują, że wątroba nie filtruje odpowiednio toksyn z naszego organizmu, co sprawia, że gromadzą się one w organizmie, na co negatywnie reaguje nasza skóra. Oczywiście symptomy muszą występować regularnie i być bardzo drażniące, ale jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że zwiastują one problemy z wątrobą, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może się bowiem okazać, że objaw tak powszechny jak swędzenie skóry może oznaczać zupełnie inną dolegliwość.

5. Refluks żołądkowo-przełykowy

Uczucie pełności w żołądku, spowodowane nagromadzeniem się gazów, które przez nacisk utrudniają oddychanie. Do tego refluks żołądkowo-przełykowy, za sprawą nagromadzenia kwasów, powoduje silny ból i dyskomfort, jest to bardzo częsty objaw zatrutej wątroby. Jak wiadomo, wątroba jest organem silnie związanym z trawieniem, więc tego typu objawy podczas jej złego funkcjonowania są normalne. Aby upewnić się czy odczytaliśmy symptomy odpowiednio i dowiedzieć się jak sobie z nimi poradzić, należy udać się do lekarza.

6. Biegunka

Biegunka występuję często przy schorzeniach wątroby. Spożywany przez nas pokarm nie zostaje dobrze strawiony, pojawia się kwas żołądkowy, o którym już wspominaliśmy, czujemy ucisk i dyskomfort. Przez złe funkcjonowanie układu pokarmowego i układu wydalniczego występuje biegunka. Jeżeli występuje ona zbyt często, może doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego bardzo ważne aby tę dolegliwość kontrolować. Co, jeżeli pojawia się raz lub dwa razy w tygodniu? Podobnie jak z innymi symptomami, mogą oznaczać również inne dolegliwości, więc warto skonsultować się z lekarzem.

7. Ciągłe zmęczenie

To bardzo charakterystyczny symptom chorej wątroby. Nie jest to tylko samo zmęczenie, to również złe samopoczucie, osłabienie i uczucie zawieszenia. Nasza wątroba pracuje więcej niż zwykle kiedy jest zatruta, przez co potrzebuje więcej energii, którą czerpie z naszego organizmu, tym samy pogarszając nasze samopoczucie i odbierając nam siły witalne. Musimy wziąć to pod uwagę. Pamiętajmy również, aby sprawdzić czy oprócz ciągłego zmęczenia obserwuje inne symptomy, takie jak: zatrzymanie płynów w organizmie, niestrawność, ból brzucha, swędzenie, itd.

Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości czy niepokojących objawów, powinniśmy się udać do naszego lekarza, który zleci nam badania i rozwieje nasze wątpliwości. Nie zapominajmy, zdrowie jest zawsze najważniejsze!

Źródło: https://krokdozdrowia.com/zatruta-watroba-7-objawow/

Dodaj komentarz