Sposoby leczenia dny moczanowej.

Diety, Porady | 0 komentarzy

Sposoby leczenia dny moczanowej skupiają się głównie na procesach oczyszczenia organizmu z wszelkich toksyn, a w szczególności na obniżeniu poziomu kwasu moczowego we krwi. Celom tym służy przede wszystkim właściwie opracowana dieta. I nie jest to bynajmniej dieta niezwykle rygorystyczna, której trudno się trzymać. Wiąże się ona głównie z wypracowaniem u osoby cierpiącej na dnę moczanową takiego sposobu odżywiania, który zapobiegnie dostarczaniu do organizmu nadmiaru puryn, tłustych i ostrych pokarmów czy alkoholu. Tłuste i ciężkie jedzenie jak wiadomo od wieków, osłabia znacznie układ pokarmowy, żołądek i jelita, a tym samym osłabia również ludzki organizm, układ immunologiczny, a co za tym idzie wpływa negatywnie na wszelkie aspekty ludzkiego życia.

W wielu krajach, w tym również w Polsce społeczeństwa nie potrafią jeszcze wyobrazić sobie życia według jakiejś określonej diety. Przeciętnemu człowiekowi słowo dieta kojarzy się z rygorystycznymi zakazami odnośnie spożywania pokarmów, pożywieniem niesmacznym i niezbyt sycącym. Jest to jednak związane z niewłaściwym sposobem rozumienia tego słowa. Dieta mylnie utożsamiana jest z góry z “dietą fit”, czyli dietą odchudzającą. Należy uświadomić sobie przede wszystkim, że dieta to nic innego jak racjonalny, odpowiednio dopracowany i dobrany dla danego organizmu sposób odżywiania, który ma zapewnić organizmowi niezbędną ilość witamin i składników odżywczych, potrzebnych mu do jego indywidualnego trybu życia. Nie należy zatem diety traktować jedynie jako listy wyrzeczeń, gdyż jest to w głównej mierze lista możliwości i kompozycji produktów żywnościowych, właściwego sposobu ich łączenia i przygotowania tak by składniki odżywcze nie zostały utracone w toku przygotowania posiłku, a przy okazji dostarczyły nam całej niezbędnej gamy witamin i minerałów.

Owszem przyznać należy, że dla osoby lubującej się w ewidentnie tłustej i ostrej kuchni wprowadzenie jakiejkolwiek diety nie będzie sprawą łatwą. Dla pocieszenia jednak wskazać również trzeba, że tak samo osoby lubujące się w jedzeniu jakichś określonych grup pokarmów – np. wyrobów mącznych czy tylko zbożowych, nie będą łatwo przechodziły na dietę racjonalną. Niemniej jednak równoważenie składników odżywczych pozwala wprowadzić w organizmie człowieka odpowiedni balans, co zapewnia mu zdrowie i dobre samopoczucie.

No, ale wracając do tematu, skupmy się zatem na ograniczeniach jakie pociąga za sobą stwierdzona u danej osoby dna moczanowa, nie zapominając jednocześnie o wszelkich pozytywnych aspektach leczenia. Dna nie jest w zasadzie możliwa do wyleczenia metodami farmakologicznymi. Zażywanie środków nabywanych w aptekach na osłabienie objawów tego schorzenia ma raczej działanie tymczasowe, może pomóc chwilowo zneutralizować ból, czasowo pozbyć się opuchlizny itd. Jednak co najważniejsze, nie pozwoli nam na stałe bądź na dłuższy okres czasu obniżyć poziomu kwasu moczowego we krwi. To w zasadzie mało możliwe bez wprowadzenia konkretnych nawyków żywieniowych, czy działań profilaktyczno-leczniczych przy wykorzystaniu ziół czy soków z warzyw i owoców.

Leczenie zatem dny to właściwie trzy najważniejsze kroki:

1. Zmiana sposobu odżywiania:

Przede wszystkim wyeliminowanie z diety nadmiaru mięsa, wszelkiego rodzaju podrobów, kiełbas, skorupiaków, tuńczyków, makreli, śledzi i innych ryb (nie wszystkich), roślin strączkowych – grochu, fasoli szparagowej, bobu, tłuszczów zwierzęcych – głównie smalcu i margaryn, rezygnacja z alkoholu, w szczególności piwa, a także ograniczenie spożycia tłustych serów, ostrych dodatków jak papryczki, musztardy i inne ostre sosy. Nie wskazane jest także picie mocnej herbaty, kawy, kakao i spożywanie czekolady. To tylko niektóre przykłady, które należy rozszerzyć o stosowną wiedzę w tym zakresie. Najlepiej, jeśli nie mamy sami tyle chęci i ciekawości by wyszukać co można, a czego nie, udać się z prośbą o wskazanie odpowiedniej listy do dietetyka – taka wizyta na pewno nie zaszkodzi. Zwróćmy uwagę, że nie piszę tutaj o absolutnym i całkowitym zakazie spożywania tychże pokarmów.

Choć nie ukrywam, że z uwagi również na wiele innych opracowań w zakresie leczenia różnych schorzeń z chęcią poradziłabym Wam całkowite wyeliminowanie mięsa (osobiście nie jadam) czy smalcu. Ponieważ jednak z własnych obserwacji wiem, że nie jest ludziom łatwo z tego zrezygnować zwracam jedynie uwagę, że jeśli już spożywacie mięso, zważajcie na jego jakość, zawarty w nim tłuszcz, starajcie się jeść mięso chude, ze sprawdzonych masarni, a przede wszystkim nie jedzcie go zbyt często – maxymalnie dwa razy w tygodniu.

Starajcie się tak samo w miejsce serów tłustych wprowadzić chude, zamiast smalcu stosować oliwę z oliwek, zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców, bądź to surowych, bądź przygotowanych na parze (tu uwaga na rośliny strączkowe, nie wskazane w tej diecie). Wskazane jest za to spożywanie dużych ilości wiśni i czereśni. Przygotowując herbatę wyciągajcie torebkę szybciej, wprowadźcie do diety również inne herbaty – zieloną, czerwoną, yerba mate. Pijcie zioła i soki z warzyw i owoców, szczególnie po tym, jak pofolgujecie sobie w sposób nie wskazany i zjecie coś, czego jeść nie powinniście. Starajcie się nigdy nie przesadzić, możecie to przepłacić zdrowiem na 10 dni do nawet 3 tygodni. Tyle mniej więcej potrafią utrzymywać się ataki dny (kiedy jest nie leczona) i oczywiście mogą wrócić za każdym razem, gdy zapomnicie o diecie.

2. Terapia przepłukująca:

Przy użyciu niektórych ziół leczniczych tzw. klasztornej medycyny można wspomóc wydalanie kwasu moczowego przez nerki. W tym celu trzeba pić 2 – 3 litrów wody dziennie. Osobiście profilaktycznie stosuję terapie przepłukującą nerki i kilka razy w miesiącu piję przez dwa dni mieszanki ziołowe dla zachowania sprawności pracy nerek i oczyszczenia organizmu z toksyn. Tu dla mnie dużą rolę odgrywa ziele skrzypu polnego, który w Polsce można zbierać na łąkach w ogromnych ilościach. Oczywiście do nabycia jest on w każdej zielarni.

Mieszanka ziołowa:

Zioła zawarte we wskazanej poniżej mieszance wspomagają wydalanie kwasu moczowego przez nerki. Cel tej terapii należy uznać za osiągnięty, jeśli mocz stanie się przejrzysty, prawie jak woda i nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego zapachu, co jest ostatnio coraz częstszą przypadłością z uwagi właśnie na niewłaściwy sposób odżywiania się i spożywanie napojów słodzonych i gazowanych. Dla sukcesu napar powinien być przyjmowany przez ok. 6 tygodni.

Skład:
30 g ziela pokrzywy,
20 g liści brzozowych,
30 g korzenia i ziela mniszka lekarskiego,
20 g liści porzeczki

Przygotowanie:
2 łyżeczki mieszanki ziołowej zalać 1 filiżanką wody, gotować 30 minut i przecedzić. Pić 3 filiżanki dziennie przed każdym posiłkiem. Aby w czasie diety poskromić apetyt najlepiej przed jedzeniem pić 1 filiżankę naparu, popijając 2 szklankami wody.

Napar z kory wierzbowej:
1 łyżeczkę drobno pociętej kory wierzbowej zalać filiżanką wrzątku, odstawić na 20 minut i przecedzić. Pić 5 – 9 filiżanek w ciągu całego dnia.

3. Zdrowy tryb życia:

W miarę możliwości unikajcie nadmiernego wysiłku fizycznego, w szczególności w okresie osłabienia czy wymęczenia organizmu, jak również strzeżcie się przed wyziębieniem ciała. Przy przeziębieniach objawy podagry chętniej dają o sobie znać.

Co dostarczyć organizmowi?

Przy dnie moczanowej należy dopomóc organizmowi w uzupełnieniu niezbędnych wartości odżywczych i witamin. Zalecane jest zatem picie ziół o działaniu przeciwzapalnym i regeneracyjnym, niektórzy polecają przyjmowanie suplementu Shark Aid, czyli chrząstki rekina, która odbudowuje maź stawową i poprawia ruchomość stawów. Ważne są również środki regenerujące tkankę kostną, odpowiednie ilości kwasu Omega-3, które najlepiej dostarczyć organizmowi we właściwych pokarmach podobnie jak witaminę E. Również popularnym ostatnio środkiem leczniczym różnego rodzaju schorzeń jest sok Noni z Thaiti (o którym mowa była w temacie stwardnienia rozsianego) oraz Pure Yucca.

Jukka znana jest jako “drzewo życia” – tak nazywają ją Indianie, którzy od tysięcy lat znają jej wartości lecznicze. To wspaniały środek odtruwający i oczyszczający. Jest otrzymywany z wiecznie zielonej rośliny pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Karaibów. Przypomina trochę palmę, ma gruby pień i liście w kształcie mieczy. Należy do rodziny liliowatych. W tym miejscu podkreślam również jak ważne jest prawidłowe oczyszczenie organizmów z wszelkich toksycznych złogów w nim pozostających, które mogą blokować i uniemożliwiać prowadzenie właściwej walki z chorobą. W końcu wszelkie bakterie które w nas “siedzą” utrudniają właściwe funkcjonowanie organizmu.

W przypadku leczenia farmakologicznego konieczne są w każdym indywidualnym przypadku konsultacje medyczne z lekarzem specjalistą. Należy być bardzo ostrożnym w przyjmowaniu leków, gdyż różne z nich mają różne działanie na organizm. Na przykład należy zdecydowanie wystrzegać się ASPIRYNY przy objawach dny i stwierdzonej hiperurykemii, gdyż lek ten powodować może wzrost stężenia kwasu moczowego w surowicy.

Proponowany jadłospis:

Propozycje posiłków zaczerpnięte są z internetowego poradnika medycznego, a opracowane przez lek. Mirosława Kiedrowskiego.

Dzień I
Ś: chleb z masłem i mortadelą oraz miodem (razem 2 kromki), szklanka mleka 1,5%, pomidor
2Ś: pomarańcza
O: zupa pomidorowa, ziemniaki, flądra pieczona, sałata + dressing (olej, cytryna, szczypiorek), pomidor
P: jabłko, jogurt naturalny 2%
K: chleb z margaryną i białym serem oraz dżemem niskosłodzonym (razem 2 kromki), jajo na twardo

Dzień II
Ś: zupa mleczna z płatkami owsianymi, chleb z szynką z indyka (1 kromka), warzywa (sałata, pomidor)
2Ś: jogurt truskawkowy, jabłko
O: zupa ogórkowa, wołowina duszona z ryżem, surówka marchwiowo-jabłkowa
P: sok pomarańczowy, delicje szampańskie
K: makaron z białym serem, jogurtem i cynamonem

Dzień III
Ś: pieczywo z masłem, twarożkiem i szynką, pomidor
2Ś: jogurt truskawkowy z musli
O: zupa jarzynowa, ziemniaki, kurczak pieczony, mizeria
P: sałatka owocowa
K: kasza gryczana z warzywami, jajecznica, kawa z mlekiem

Wybrane przepisy:

1. Zupa pomidorowa
Włoszczyzna 60g: Koncentrat pomid. 30% 20g Ryż biały 20g
Marchew 20g Mąka pszenna 5g Liść pietruszki 3g
Pietruszka 15g Olej rzepakowy uniw. 5g Otręby pszenne 10g
Por 10g Mleko 1,5% 45g
Seler 15g Śmietana 12% 10g

Włoszczyznę umyć, obrać, opłukać, pokrajać, zalać wrzątkiem i ugotować wywar. Dodać koncentrat. Olej wymieszać z mąką, dodać mleko i śmietanę. Połączyć z niewielką ilością wywaru, po czym dodać do zupy i zagotować. Podawać z ugotowanym ryżem. Dodać otręby. Ozdobić liściem pietruszki.

2. Zupa ogórkowa
Włoszczyzna 60g: Ogórki kiszone 50g Ziemniaki 30g
Marchew 20g Mąka pszenna 5g Liść pietruszki 3g
Pietruszka 15g Olej rzepakowy uniw. 5g Otręby pszenne 10g
Por 10g Mleko 1,5% 45g
Seler 15g Śmietana 12% 10g

Włoszczyznę umyć, obrać, opłukać, zetrzeć na tarce, zalać wrzątkiem i ugotować wywar. Ogórki zetrzeć na tarce, dodać do gorącego wywaru. Olej wymieszać z mąką, dodać mleko i śmietanę. Połączyć z niewielką ilością wywaru, po czym dodać do zupy i zagotować. Podawać z ziemniakami. Dodać otręby. Ozdobić liściem pietruszki.

3. Zupa jarzynowa
Włoszczyzna 100g: Mąka pszenna 5g
Marchew 40g Olej rzepakowy uniw. 3g
Pietruszka 30g Masło 3g
Por 10g Mleko 1,5% 45g
Seler 20g Liść pietruszki 3g
Zielony groszek 10g Otręby pszenne 10g

Włoszczyznę umyć, obrać, opłukać, zetrzeć na tarce, groszek opłukać, zalać wrzątkiem. Połączyć mleko z mąką, zawiesinę rozprowadzić zupą i całość połączyć. Dodać olej utarty z masłem. Krótko zagotować. Dodać otręby. Ozdobić liściem pietruszki.

Źródło: http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_sposoby_leczenia_dny_moczanowej_cz2.html

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwa

Kategorie

0
    0
    Twój Koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu