Olejek rozmarynowy – poznaj jego właściwości.

Ten krzew sprawdza się doskonale w leczeniu różnych chorób i schorzeń. Można go używać na różne sposoby, takie jak w postaci naparów, ale olejek rozmarynowy również ma niesamowite właściwości zdrowotne i kosmetyczne. W tym artykule dowiesz się jak można stosować olejek rozmarynowy.

Olejek rozmarynowy – kilka faktów

Ta roślina była wykorzystywana przez tysiące lat. Odkrycia archeologiczne dowodzą, że już w erze Egipcjan znano jego szeroki zakres zastosowań. Zawsze był bardzo ceniony za właściwości lecznicze oraz kosmetyczne. utwardzające oraz właściwości estetyczne. Zdaniem badaczy, już w roku 500 naszej ery, rozmaryn był częścią diety Greków i Rzymian, jak również chętnie stosowano go jako lecznicze zioło. Obecnie większość produkcji rozmarynu, z którego później wytwarza się olejek) pochodzi z Hiszpanii, Francji i Maroka, chociaż może być również uprawiany bez żadnych problemów w klimacie umiarkowanym.

Olejek rozmarynowy ma zastosowanie terapeutyczne i lecznicze. Pozyskuje się go poprzez proces destylacji olejów tej rośliny. Jest to intensywna, gęsta i silnie stężona ciecz, której zwykle nie stosuje się w postaci czystej, lecz rozcieńcza się ją w innych składnikach.

Najlepszy sposób na użycie olejku rozmarynowego

Jednym z głównych zastosowań olejku rozmarynowego jest wykorzystanie go jako środek powstrzymujący procesy starzenia. Wystarczy wymieszać go z miętą, a następnie zastosować go prosto na skrócę. Przynosi natychmiastowy efekt i jest lepszy niż jakikolwiek krem, który można kupić. Dzięki niemu, Twoja cera jest odprężona, nawodniona i poprawia swój wygląd w kilka minut. Wiele osób używa rozmarynu do zabiegów kosmetycznych, ponieważ jego korzyści są ogromne: przynosi świeżość, elastyczność skóry, blask, ochronę komórek, a to wszystko dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy.

Olejek rozmarynowy posiada też właściwości łagodzące i przeciwzapalne, dlatego często jest wykorzystywany w medycynie sportowej do z masażu przesilonych mięśni i urazów. Pomaga poprawić ogólny stan obolałych miejsc, poprzez masaż kolistymi ruchami, jak również w wyniku wchłonięcia. Dlaczego jest to dobra, naturalna alternatywa, by leczyć stany zapalne spowodowane zapaleniem stawów, reumatyzmem czy hemoroidami.

Olejek rozmarynowy ma działanie odkażające i antybiotyczne. Może być używany na powierzchowne rany, skaleczenia, zadrapania itd. Nie pozwoli on dostać się do rany bakteriom i brudowi, co uchroni Cię przed infekcją. Jest to świetnym naturalnym lekiem, niszczy mikroorganizmy, dzięki czemu skóra może się regenerować. Rany zagoją się znacznie szybciej i nie pozostawią po sobie praktycznie żadnych śladów.

Olejek rozmarynowy stosuje się w celu poprawy zdrowia włosów, zarówno suchych, jak i przetłuszczających się. Możesz używać go jako szamponu, lub dodawać kilka jego kropli do swojego szamponu. Olejek rozmarynowy ma coraz szersze zastosowanie w kosmetykach; pojawia się w kremach i płynach, w postaci ekstraktów i w postaci pełnej.

Jedno z ciekawszych zastosowań to pasta do zębów z dodatkiem olejku z rozmarynu. Taka pasta pomoże wyeliminować nieświeży oddech spowodowany przez nadmiar bakterii w jamie ustnej. Pozostawi również odczucie świeżości, a poza tym ma świetny zapach.

Olejek rozmarynowy może być stosowany w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Pomocna okaże się tu inhalacja, którą mogą stosować osoby, które cierpią z powodu zatorów jamy nosowej (kataru), przeziębienia, grypy czy alergii. By odetkać nos, można też bezpośrednio zaaplikować olejek do obydwu nozdrzy.

Inną korzyścią stosowania olejku z tej rośliny jest to, że pomaga zwiększyć jasność umysłu, zwalcza stres i depresję, zmniejsza napięcie i stany nerwowe itp. Poprawia samopoczucie i zwiększa poziom energii.

Ze względu na to, że olejek rozmarynowy w szerokim zakresie stymuluje organizm do działania, pomaga też poprawić krążenie krwi, a także wzmacnia układ odpornościowy, dlatego też jest świetnym środkiem profilaktyki w zakresie chorób układu oddechowego i układu pokarmowego, pomaga w leczeniu biegunki, zaparć nawet poprzez masaż brzucha z użyciem olejku. Stosowanie go na plecy wspomaga eliminację nadmiaru płynów z organizmu. Ze względu na swoje właściwości moczopędne, jest on stosowany w nawet leczeniu żółtaczki.

Jest szczególnie przydatny dla kobiet, które cierpią na bóle menstruacyjne. Można zastosować kilka kropli na kawałek materiału i przyłożyć do obolałego miejsca, jak również wmasować go, zwiększając tym samym temperaturę w danym obszarze. Jest idealny do zmniejszania obrzęków, jak również na bóle głowy.

Z powodzeniem można go też łączyć z innymi olejkami eterycznymi, na przykład migdałowym. Taki związek jest świetny w leczeniu łysienia i wypadaniu włosów, oraz stanów zapalnych skóry. Wystarczy stosować go poprzez masaż małymi, okrężnymi ruchami, kiedy siedzisz wygodnie w fotelu… Wykonuj taki masaż na kilka chwil przed kąpielą.

Przeciwwskazania do użycia olejku rozmarynowego

Ze względu na działanie stymulujące układ nerwowy, olejek rozmarynowy nie powinien być stosowane przez osoby cierpiące na nadciśnienie lub padaczkę. Należy również unikać stosowania go w czasie ciąży (dawniej był używany do wywołania porodu). Nie powinny stosować go także osoby, które mają wrażliwą skórę, gdyż olejek jest silnie skoncentrowany i stymulujący. Jeśli nie jest odpowiednio rozcieńczony, może powodować podrażnienia skóry, swędzenie, pieczenie i stan zapalny. Nie pij go, a także stosuj go pod nadzorem lekarza lub jako uzupełnienie leczenia.

Źródło: https://krokdozdrowia.com/olejek-rozmarynowy-poznaj-wlasciwosci/

Następny wpisRead more articles

Dodaj komentarz