Każdy chce być zdrowy. Jak najdłużej cieszyć się swoim życiem i nie narzekać na kłucia w klatce piersiowej czy strzykanie w stawach. Wspólnie z rodziną aktywnie spędzać czas. Być sprawnym po sędziwy wiek. Tylko gdzie jest „źródło młodości” i dlaczego jest nim olej lniany?
Len uprawiany jest na naszej planecie od przeszło 7 tys. lat. Dla porównania, ludzkość pierwszy swój kontakt z pszenicą miała 9-10 tys. lat temu. Oczywiście początkowo była to roślina włóknista i do teraz ma swoje zasłużone miejsce w przemyśle włókienniczym. Jednak od kilku wieków znane są również jego cenne lecznicze właściwości.
Olej wytłaczany z siemienia lnianego jest idealnym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczonych, w tym kwasu alfa-linolenowego, zaliczanego do grupy omega-3. Są one bardzo potrzebne, ponieważ nasz organizm nie potrafi ich sam wytworzyć. Funkcje omega-3:
*przyspieszenie metabolizmu tłuszczów i cholesterolu,
*zapobieganie niepożądanej agregacji trombocytów (chroni przed zakrzepicą i miażdżycą),
*odznaczają się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwalergicznym,
*usprawniają funkcjonowanie trzustki i tarczycy,
*wzmacniają system immunologiczny (odpornościowy),
*są substratami do syntezy hormonów tkankowych (eikozanoidy),
*chronią błony komórkowe, uszczelniając je przed dostępem szkodliwych substancji.
Len jest jedyną rośliną, która potrafi wytworzyć więcej niż 50% kwasów omega-3 w swoim ogólnym składzie tłuszczów.
Olej lniany jest również źródłem substancji ogólnie zwanych lignanami, które mają korzystny wpływ na naszą gospodarkę hormonalną. Prawdopodobnie mogą zwalczać nowotwory. Wykazują lecznicze działanie na infekcje bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze. Siemię lniane zawiera ich aż 800 razy więcej niż inne rośliny/produkty spożywcze.
Olej z lnu jest nieocenionym źródłem młodości, ponieważ może skutecznie zapobiegać chorobom serca. Według pięcioletnich badań nad jego działaniem odnośnie zmniejszenia prawdopodobieństwa powtórnemu zawałowi serca wynika, iż są bardzo skutecznym środkiem zapobiegawczym. Ponadto olej lniany przeciwdziała chorobom wieńcowym i nadciśnieniu.
Można go stosować, jako środek wspomagający trawienie. Zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych, a w dużych dawkach może nawet rozpuszczać już powstałe. Wpływa również korzystnie na skórę, włosy i paznokcie.
Dzięki niezbędnym nienasyconym kwasom tłuszczowym olej lniany usprawnia przekazywanie impulsów nerwowych. Sprawia to, iż może on być skutecznym lekarstwem na mrowienia i odrętwienia kończyn oraz na postępujące choroby układu nerwowego i schorzenia mózgu. Na przykład choroba Alzheimera i uszkodzenie nerwów u chorych na cukrzycę.
Wspomniane wcześniej lignany zwane inaczej fitoestrogenami spotkać można również w soi. Jest to grupa substancji pochodzenia roślinnego o podobnym działaniu do kobiecego hormonu, estrogenu. Z tego powodu olej z lnu zalecany jest kobietom, ponieważ może skutecznie wpływać na cykl miesiączkowy. Związki te regulują proporcję hormonów wytwarzanych w kobiecym ciele – estrogenu i progesteronu. Wspomagają czynność macicy, dlatego mogą być stosowane przy leczeniu niepłodności. Olej lniany może łagodzić dolegliwości miesiączkowe i bóle towarzyszące torbielom sutków. U mężczyzn może leczyć również niepłodność i choroby prostaty.
Niektóre badania wykazują jego przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne działanie, dlatego też jest skutecznym lekiem na półpasiec i opryszczkę.
Jeżeli już zdecydujemy się na kurację olejem lnianym trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nie wolno na nim smażyć, ponieważ w wysokich temperaturach traci on wszystkie drogocenne właściwości odżywcze. Najlepiej przyjmować go z posiłkiem, gdyż jego wchłanianie będzie dużo lepsze. Lepiej zainwestować w typowy olej w butelce, ponieważ zalecana 1 łyżka odpowiada 14 kapsułką preparatu. Szybko się psuje, dlatego też należy go przechowywać w lodówce i nie wystawiać na promienie słoneczne.
Jak dla mnie siemię lniane czy olej z niego uzyskiwany to nieograniczone źródło młodości i szczerze mogę je polecić każdemu. Na koniec dodam, że jest to bezpieczne źródło zbilansowanych WNKT, ponieważ nie każda roślina oleista ma odpowiedni profil kwasów tłuszczonych. O tym napiszę już niebawem.
Pozdrawiam i życzę jak najdłużej zdrowia i młodości ducha
Rafał
Źródło:
http://naturalniezdrowy.com.pl/olej-lniany-zrodlo-zdrowia/
0 komentarzy