Naturalne leczenie ostudy i ciemnych plam na skórze.

Ostuda to pojawienie się plam skórnych na części twarzy narażonej na działanie słońca. Jest to dość powszechna choroba skóry, która dotyka zwłaszcza młode kobiety o jasnej lub oliwkowej karnacji. Z poniższego tekstu dowiesz się o przyczynach, cechach i naturalnych metodach leczenia ostudy i ciemnych plam na skórze.

Ostuda – cechy typowe

Schorzenie to jest bardzo silnie związane z zachwianiem równowagi hormonów żeńskich – estrogenu i progesteronu. Stąd też, ostuda pojawia się bardzo często u kobiet w ciąży oraz tych, które stosują antykoncepcję lub terapię hormonalną w okresie menopauzy. Czynnikiem niezbędnym do wystąpienia tego schorzenia jest ekspozycja na słońce, dlatego jest ono tak powszechne w sezonie letnim, czy u kobiet, które żyją w klimacie tropikalnym. Inne przypadki spowodowane są wysokim poziomem stresu, występują jako efekt uboczny stosowania niektórych kosmetyków czy lekarstw lub też ich występowanie jest rezultatem dziedziczenia lub złego funkcjonowania hormonów tarczycy.

Istnieje tylko jeden objaw ostudy: jest nim zmiana koloru skóry twarzy. Zmiana ta może powodować cierpienie lub niepokój związany z naszym wyglądem. Zaburzenia kolorytu skóry niemal zawsze oznaczają przebarwienia o jednolitym kolorze brązowym. Zmiany te pojawiają się na czole, policzkach, nosie i górnej wardze. Zazwyczaj są one rozłożone symetrycznie po obu stronach twarzy.

Zabiegi medyczne mogą obejmować stosowanie kremów zawierających kwas kojowy i azelainowy, hydrochinon i tretinoinę; złuszczanie za pomocą preparatów sterydowych lub chemicznych miejscowo na zmiany; w ciężkich przypadkach – zabiegi laserowe; zawieszenie terapii hormonalnych powodujących problem lub oczekiwanie na samoczynne ustąpienie zmian do końca okresu ciąży.

Po zakończeniu odpowiedniego leczenia, w większości przypadków, ostuda zanika w przeciągu kilku miesięcy. Problem może pojawić się ponownie, jeśli kobieta na nowo zajdzie w ciążę lub wznowi stosowanie hormonów. Lekarze wskazują, że skutecznym środkiem zapobiegającym pojawieniu się zmian są dobre kremy z filtrem, które mają równocześnie działanie profilaktyczne – pomagają bowiem zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry i wystąpienia zmarszczek.

Domowe sposoby na usuwanie ostudy lub ciemnych plam

Wystarczy zaledwie kilka prostych składników, aby w zaciszu własnego domu w szybki i prosty sposób przygotować naturalne zabiegi służące usuwaniu brązowych plam na twarzy, które możesz zaobserwować u siebie jeśli jesteś w ciąży, bierzesz antykoncepcję lub leki na menopauzę. Warto pamiętać, że ostuda jest wywołana wzrostem produkcji melaniny w skórze, która jest odpowiedzialna za nadawanie jej koloru.

Niektórzy sądzą, że ostuda częściej dotyka kobiety o śniadej karnacji, inni natomiast twierdzą, że schorzenie to dotyczy kobiet o oliwkowej cerze, jeszcze inni zaś, że najbardziej narażone są osoby o jasnej skórze. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją naturalne środki, które pomagają w rozwiązaniu tego problemu estetycznego.

Domowy sposób z bananami: zmiksuj jednego banana i umieść papkę na powierzchni zmian na 15 minut. Powtórz czynność cztery razy w tygodniu. Na koniec, umyj twarz ciepłą wodą.

Domowy sposób z bakłażanem: jeden bakłażan potnij w plasterki i usuń miąższ. Zrób kompres lub okład i umieść go na zmienionych miejscach na skórze. Zostaw na 15 minut i usuń go za pomocą wody. Czynność można powtórzyć do trzech razy w tygodniu.

Domowy sposób z czarnym balsamem: 4 lub 5 kropli powinno wystarczyć, należy je połączyć z jednym białkiem jajka. Dobrze wymieszaj miksturę i zastosuj bezpośrednio na powierzchni ciemnych plam na skórze – dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Domowy sposób z nadtlenkiem wodoru: przed pójściem spać przetrzyj twarz wacikiem nasączonym nadtlenkiem wodoru.

Maska usuwająca ciemne plamy: zmieszaj dwie łyżki mleka w proszku, 4 łyżki miodu pszczelego i 2 łyżki soku z cytryny – aż do utworzenia jednorodnej pasty. Rozprowadź maskę na twarzy i pozostaw na około 20 minut. Umyj twarz i pokryj ją warstwą jogurtu naturalnego. Pozwól mu działać przez kolejne 10 minut, a następnie umyj twarz.

Domowy sposób z cebulą i octem: zetrzyj jedną cebulę i wymieszaj z odrobiną octu. Zastosuj na ciemne plamy i zostaw na 15 minut. Jeżeli czujesz pieczenie lub skóra jest podrażniona, przemyj twarz wodą.

Podejmując decyzję o leczeniu ostudy należy być bardzo ostrożnym, nawet jeśli obejmuje ono tylko domowe sposoby. Należy pamiętać, że agresywne i silne leczenie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i pogorszyć zmiany.
Pojawienie się ciemnych plam występuje częściej u kobiet między 20 a 50 rokiem życia.
Całkowicie skuteczny lek na ostudę nie istnieje. Możliwa jest jednak zmiana rozmiaru i koloru plam, które mogą powrócić przy okazji następnej ciąży, jeśli ponownie zaczniesz stosować antykoncepcję lub pozwolisz na codzienną ekspozycję skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony.
Największy problem wywołany przez ciemne plamy to ten natury estetycznej i ma on wpływ głównie na wygląd, ponieważ nie niesie ze sobą innych objawów, ani też nie przynosi szkodliwego działania dla organizmu.
W niektórych przypadkach, ciemne plamy mogą zniknąć same bez konieczności leczenia, na przykład – po porodzie.
Istnieją profesjonalne zabiegi, które usuwają ostudę lub ciemne plamy, do których należy mikrodermabrazja, złuszczanie chemiczne i terapia laserowa. Zabiegi te są zalecane tylko w najcięższych lub zaawansowanych przypadkach.
Najlepszym sposobem na usunięcie ciemnych plam jest niezwlekanie z wizytą u dermatologa, zwłaszcza że swój wygląd można wtenczas poprawić w ciągu kilku tygodni.

Źródło: https://krokdozdrowia.com/naturalne-leczenie-ostudy-ciemnych-plam-na-skorze/

Dodaj komentarz

Close Menu