Napoje – sprawdź co pijesz!

Napoje słodkie i gazowane, a może kawa, herbata i napary ziołowe? Jakie są ich wady i zalety? Spożywanie jakich płynów jest najkorzystniejsze dla naszego zdrowia? Przyjrzymy się lepiej temu, napoje są obiektem badań prowadzonych od kilku dekad, dlatego odkryjmy kilka sposobów na ich zdrowe przygotowanie.

Napoje słodzone

Napoje z dużą ilością cukru właściwie nie dostarczają organizmowi żadnych składników odżywczych. Z pewnością dostarczają tak zwanych pustych kalorii, które przyczyniają się do nadwagi. Zwiększają również ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2 i powodują rozwój próchnicy. Oprócz tego biały cukier zakwasza krew oraz osłabia kości i zęby, pozbawiając ich związków mineralnych takich jak wapń.
Napoje niskokaloryczne są jeszcze bardziej szkodliwe niż napoje słodzone. Przyczyną jest rakotwórczy aspartam dodawany niejednokrotnie jako środek słodzący. Co prawda mają mało kalorii, jednak zdecydowanie nie są najzdrowszym wyborem.

Napoje gazowane

Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Bostonie, częste spożywanie napojów gazowanych sprzyja chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Oprócz tego może powodować przewlekle choroby nerek, wątroby i serca. Coraz częściej, skutkiem ich regularnego spożywania jest syndrom metaboliczny, objawiający się między innymi: wysokim ciśnieniem krwi, nieprawidłowym poziomem cholesterolu czy podwyższonym stężeniem trójglicerydów.

Kawa

Temat kawy wzbudza wiele kontrowersji. Niektóre wyniki badań podkreślają jej korzystne właściwości zdrowotne, w tym łagodzenie bólów głowy i objawów migreny. Zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy, nowotworów oraz problemów z krzepnięciem. Ma też działanie pobudzające i poprawia naszą efektywność. Z drugiej strony, z innych źródeł można usłyszeć, że o jego drażniącym wpływie na jelita i generowanie stresu w organizmie.
Każdy z nas powinien wsłuchać się w swoje ciało i stwierdzić czy kawa wpływa na niego korzystnie, czy nie. Tak czy inaczej, nie należy jej nadużywać, a jeżeli już jesteśmy jej miłośnikami, to powinniśmy pić tą wysokiej jakości.

Herbata

Herbata to roślina za którą kryje się wiele dobroczynnych i leczniczych właściwości. Głównym powodem dla którego jest krytykowana to zawartość teiny, substancji działającej pobudzająco. Jednakże, istnieją niektóre jej rodzaje, które zawierają jej mniej jak na przykład herbata biała czy zielona jak również popularna herbata rooibos, która w rzeczywistości nie jest prawdziwą herbatą. Innym sposobem na usunięcie nadmiernej ilości teiny, jest wrzucenie liści herbaty do wrzącej wody, następnie wylanie jej, i ponowne zaparzenie herbaty w nowej wodze z tych samych liści. W ten sposób herbata nie będzie tak mocna i jej właściwości pobudzające nieco zmaleją.

Soki

Gotowe soki, które są dostępne w sklepach nie są najzdrowszym rozwiązaniem na zaspokojenie codziennego pragnienia. Są zdecydowanie lepszą alternatywą niż napoje słodzone czy gazowane, jednak nie powinniśmy się do nich przyzwyczajać. Owoce, używane do ich produkcji, są niskiej jakości, a w wielu przypadkach konieczne jest dodanie do nich cukrów i konserwantów. Jesteśmy w stanie stwierdzić różnice w smaku, między sokami przetworzonymi, a naturalnymi (świeżo wyciśniętym z owoców). Jest to skutkiem dwóch odmiennych procesów przygotowawczych. Najlepiej wybierać soki świeże, przygotowywane z owoców ekologicznych, natomiast unikać koncentratów. Jeżeli jest to możliwe, bez dodatku cukru.

Kilka zdrowych alternatyw

Soki naturalne: przy użyciu blendera lub sokowirówki możemy w prosty sposób zrobić napoje bogate w witaminy i sole mineralne. Możesz spróbować dodać do nich odrobiny cynamonu, mięty lub imbiru.
Napary z roślin leczniczych: Rośliny wybieramy w zależności od potrzeb i upodobań. Niektóre nadadzą naparowi pyszny, aromatyczny smak jak mięta czy anyż. Jeżeli chcemy go podkreślić, można dodać połówkę pomarańczy lub odrobinę kakao.
Lemoniada z miętą i stewią: to prosty, orzeźwiający i zdrowy napój. Rozdrabniamy jedną całą cytrynę, a następnie przy użyciu blendera mieszkamy wszystko z kilkoma liśćmi mięty, odrobiną czystego ekstraktu ze stewii z litrem wody (20 sek). Odstawiamy do schłodzenia. W ten prosty sposób otrzymamy smaczny, a przede wszystkim zdrowy napój, jako że cytryna jest w nim ze skórką, a to właśnie w niej jest najwięcej witamin.

Źródło: https://krokdozdrowia.com/napoje-sprawdz-co-pijesz/

Dodaj komentarz

Close Menu