Masło – zastosowanie nie tylko w kuchni.

MASLOZazwyczaj w domu używamy masła tylko w kuchni. Z pewnością nie znasz wielu zastosowań tego produktu – masło jest przydatne w wielu pracach domowych, znajduje szereg zastosowań również poza kuchnią. Poniżej przedstawiamy 14 pomysłow na jego wykorzystanie. Masło jest wielkim sprzymierzeńcem w gospodarstwie domowym: pomoże rozwiązać problemy, na które do tej pory nie mieliście pomysłu.

Masło usuwa zacieki wodne z drewnianych powierzchni

Na drewnie wilgoć zwykle pozostawia ślady w postaci zacieków. Dostępne na rynku produkty przeznaczone do ich usuwania są kosztowne. Prostym i tanim rozwiązaniem jest zastosowanie masła: wcieramy je w miejsce, w którym wystąpiły zacieki i pozostawiamy na całą noc. Następnego ranka czyścimy i gotowe!

Rozplątywanie łańcuszków

Splątane łańcuszki bywają trudne do rozsupłania. Im dłuższy, tym łatwiej o supełki i trudniej o ich rozplątanie. Proponujemy proste rozwiązanie problemu: natrzyj łańcuszek masłem i delikatnie masuj supełek, aż tłuszcz wniknie we wszystkie szczelinki. Masło pomaga „rozluźnić” metal, dzięki czemu staje się on śliski, a supełki łatwiejsze do rozplątania.

Przedłużanie świeżości cebuli

Często do gotowania wykorzystujemy tylko połówkę cebuli. Jeśli chcemy, by – odłożona do lodówki – nie zmiękła ani nie zaczęła kiełkować, nasmarujmy ją odrobiną masła – zachowa świeżość na dłużej.

Nabłyszczanie przedmiotów ze skóry

Skórzane przedmioty potrzebują podobnej pielęgnacji co nasza skóra – tylko wtedy, gdy odpowiednio będziemy o nie dbać, będą wyglądały jak nowe. Idealnym sposobem na nadanie połysku przedmiotom ze skóry takim jak buty, paski czy meble jest nacieranie ich szmatką z odrobiną masła.

Zapobieganie rozlewaniu gotującej się wody

Często gdy gotujemy wodę dochodzi do jej wylewania się poza ścianki garnka. Prostym sposobem zapobiegawczym jest wrzucenie do wody odrobiny masła. Zobacz sam, że działa!

Usuwanie plam z atramentu z plastikowych powierzchni

Plamy z atramentu to powszechna zmora w każdym gospodarstwie domowym. Mamy na nie niezawodny sposób: nałóż na zabrudzoną powierzchnię odrobinę masła, wystaw ją na działanie promieni słonecznych, a na koniec przeczyść w celu usunięcia zabrudzenia. Naprawdę działa! Zawarty w maśle tłuszcz „zmiękcza” plamę, a sól pomaga ją usunąć.

Ułatwianie depilację

Większość z nas regularnie usuwa owłosienie z różnych części ciała, dzięki czemu nasza skóra staje się gładka i zyskuje estetyczny wygląd. Kremy do depilacji są zwykle kosztowne i mogą powodować podrażnienia. Rewelacyjnie sprawdzającym się trickiem – a w dodatku tanim – jest zastosowanie do depilacji masła. Sprawi ono, że ruchy maszynki będą „gładsze”, a skóra stanie się aksamitna i miękka w dotyku.

Usuwanie gumy do żucia z włosów

Wyzwanie usunięcia zaplątanej we włosy gumy do żucia może przyprawić o ból głowy. Co więcej, wszelkie próby zwykle kończą się w salonie fryzjerskim. Proponowanie przez nas rozwiązanie jest znacznie mniej kosztowne i nie wymaga wiele czasu: wystarczy na splątane gumą włosy nanieść sporą ilość masła. Zawarty w nim tłuszcz pomoże gumie „ześlizgnąć” się po włosach. Pozostaw masło na włosach na kilka minut, a następnie usuń z nich gumę do żucia.

Usuwanie pierścionka z napuchniętego palca

Jest czymś zupełnie normalnym, że od czasu do czasu – w wyniku obrzęku, upału lub innych czynników – utknie nam na palcu pierścionek. Wystarczy wtedy nasmarować palec odrobiną masła, co pomoże zsunąć z niego pierścionek lub obrączkę.

Przechowywanie sera

Ser należy do grupy produktów, których nie należy przechowywać przez długi okres czasu. Wbrew powszechnym opiniom nie polecamy jego zamrażania, ponieważ narażamy go w ten sposób na działanie pewnych czynników, które wpływają na jego szybszy rozkład. Skuteczną sztuczką na przedłużenie świeżości kawałka sera jest nasmarowanie go masłem i przechowywanie w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Wyciszanie skrzypiących drzwi

Z upływem czasu drzwi zwykle zaczynają wydawać uciążliwe dla ucha skrzypienie za każdym razem, gdy je otwieramy i zamykamy albo gdy zatrzaskuje je wiatr. Aby temu zapobiec, polecamy nasmarowanie zawiasów odrobiną masła. Zobaczysz, że przestaną one wydawać nieprzyjemne dźwięki.

Usuwanie lepkich pozostałości

Usuwanie lepkich pozostałości z rozmaitych powierzchni nie należy do najłatwiejszych zadań. Zastosuj naszą poradę i zobaczysz, że wcale to nie takie trudne! Wmasuj w klejącą się powierzchnię odrobinę masła, a następnie spłucz wodą z dodatkiem mydła.

Krojenie lepkich pokarmów

Niektóre produkty żywnościowe podczas krojenia stają się lepkie, a to ze względu na ich specyficzne składniki. Aby uniknąć ich deformacji podczas krojenia, zalecamy wcześniej nasmarować nóż masłem.

Łatwiejsze połykanie tabletek

Wiele osób ma problem z połykaniem tabletek. Nie będzie to takie nieprzyjemne, gdy przed połknięciem nasmarujemy tabletkę masłem, a następnie popijemy kilkoma łykami wody.

Źródło:
http://krokdozdrowia.pl/maslo-zastosowanie-kuchni/

Dodaj komentarz

Close Menu