Imbir. Odkryj jego tajemnice.

Dzisiaj można go odnaleźć między przyprawami prawie w każdej kuchni. Gdy poznasz jego cudowne właściwości, na pewno zagości i u Ciebie. Mowa o imbirze, orientalnym korzeniu pochodzącym ze wschodu, głównie uprawianym w Chinach. Imbir jest składnikiem, którego nie może zabraknąć na stole w Indiach,. Dzięki swojemu korzystnemu wpływowi na zdrowie z dnia na dzień jest coraz bardziej popularny w innych częściach świata. Imbir można używać w formie przyprawy, przygotowywać z niego napary lub upiec fantastyczne imbirowe pierniki. Odkryj zdrowotne właściwości imbiru i poznaj, w jaki sposób najlepiej dostarczać go do organizmu.

Imbir

Zingiber officinale Rosc. tak brzmi jego nazwa w świecie nauki. Imbir jest uprawiany w ciepłych regionach, zwłaszcza w Azji Południowej. Ta wieloletnia bylina może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Kwitnie na biało i charakteryzuje się czerwoną łodygą i liśćmi. Historia imbiru sięga do czasów rzymskich i używany był już przez Marco Polo podczas jego podróży przez Jedwabny Szlak. Dzisiaj największe plantacje znajdziemy na Jamajce, ale mówi się, że imbir najwyższej jakości pochodzi z Indii i Chin.

Zostało potwierdzone, że imbir skutecznie zwalcza nudności i ma działanie przeciwwymiotne. Dlatego może okazać się deską ratunku przy następujących dolegliwościach:

Choroba lokomocyjna:
w celu jej uniknięcia zaleca się spożycie imbiru na około 3 godziny przed podróżą samolotem, samochodem lub statkiem. Świetnie działa na zaburzenia spowodowane zmianami prędkości związanymi z ruchem pojazdu. W przypadku długich podróży eksperci zalecają zjedzenie przyprawy pół godziny przed wejściem na pokład i ponowne jej spożycie w połowie drogi. Dobrym rozwiązaniem może okazać się picie naparu z korzenia imbiru lub dokładne wymieszanie go z owocami.
Chemioterapia:
pacjenci walczący z rakiem, aby zapobiec wymiotom, które są następstwem podawania leków, po każdej sesji mogą spożywać imbir. Trzeba pamiętać o tym, że niewskazane jest przyjmowanie go na pusty żołądek.
Ciąża:
kobiety w ciąży również mogą wykorzystać dobroczynne właściwości imbiru do zwalczania zawrotów głowy i porannych nudności, które pojawiają się w pierwszym trymestrze. Napar z połowy łyżeczki suszonego korzenia imbiru i gorącej wody można pić kilka razy dziennie. Trzeba pamiętać, że przygotowanego tak napoju nie można spożywać przez okres dłuższy niż dwa miesiące.
Operacja:
okazuje się, że roślina neutralizuje negatywne skutki działania niektórych medykamentów stosowanych przy zabiegach operacyjnych. W związku z tym można przyjąć imbir na dzień przed operacją oczywiście za uprzednim uzyskaniem zgody lekarza, który powinien wykluczyć wszystkie przeciwwskazania.

Imbir dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym również pomoże w uniknięciu powstawania wrzodów. Poprawia on bowiem motorykę żołądka i ma wpływ na utrzymanie w równowadze produkcję soków żołądkowych.

Stwierdzono, że imbir również korzystnie oddziałuje na problemy z układem oddechowym, które towarzyszą nam podczas grypy. Na zatkany nos kilka razy dziennie można pić napar przygotowany z jednej łyżeczki wysuszonego korzenia imbiru. W celu zwiększenia mocy leczniczych właściwości można wycisnąć do naparu połowę cytryny, która świetnie sprawdza się przy problemach z zatokami.

Imbir, a zewnętrzne funkcjonowanie organizmu

Innymi zaletami tej rośliny są jej potężne możliwości łagodzenia bólu i właściwości przeciwzapalne. Dlatego znalazła zastosowanie przy występowaniu następujących schorzeń:

Zapalenie stawów:
przygotować napar z garści wysuszonego korzenia imbiru i litra wody. Po przestygnięciu stosować jako kompres na bolące miejsce przez 15-20 minut. Czynność powtarzać co 6 godzin. Można również nacierać bolące miejsce olejkiem z imbiru lub olejkiem migdałowym.
Zespół cieśni nadgarstka:
na bolące miejsce stosować okłady z naparu imbirowego.
Ból zębów:
picie naparu z imbiru lub po prostu żucie kawałka korzenia może skutecznie złagodzić ból.

Znane jest również stosowanie imbiru jako środka na nieświeży oddechu. Jest to orientalna technika polegająca na żuciu kawałka korzenia wcześniej zamoczonego w occie. Imbir zwiększa produkcje śliny i również tym samym likwiduje uczucie suchości w ustach.

Na zakończenie nie można nie wspomnieć o tym, że imbir jest uważany za silny afrodyzjak. Zwiększa on libido i popęd płciowy. Olejki imbirowe podnoszą temperaturę ciała, a dzięki intensywnemu i przenikliwemu aromatowi działają niesłychanie silnie i stymulująco na zmysły.

Właściwości Imbiru

łagodzi bóle menstruacyjne u kobiet
poprawia przepływ krwi i zapobiega chorobom układu krążenia
jest naturalnym środkiem przeciwdepresyjnym
redukuje poziom stresu
zwalcza przedwczesne starzenie sie komórek
zmniejsza bóle migrenowe
zapobiega zapadaniu na raka jajników, jelita grubego i okrężnicy.

Źródło: https://krokdozdrowia.com/imbir-odkryj-jego-tajemnice/

Dodaj komentarz