Guma do żucia – jak ją usunąć?

We włosach czy też w ubraniu – guma do żucia, na pewno niejednokrotnie niepożądana znalazła się właśnie tam, przysparzając wielu problemów. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu obcinać włosy lub wyrzucić ulubione ubrania. Istnieje kilka sposobów na to, aby guma do żucia dała się łatwo usunąć w mgnieniu oka.

Guma do żucia – proste triki na jej usunięcie!

Jak usunąć gumę z ubrań?

Użyj żelazka – dzięki niemu nie tylko usuniesz gumę ale i uratujesz ubranie od całkowitego zniszczenia. Zlokalizuj dokładnie miejsce, w którym się przykleiła. Podczas nagrzewania żelazka umieść kawałek pergaminu lub kartki po stronie na której znajduje się guma. Odwróć ubranie tak aby karton dotykał deski do prasowania a materiał był na nim. Wyprasuj ubranie a w miejscu gdzie została przyklejona guma przytrzymaj je kilka sekund dłużej. Jeżeli okaże się, że jest przyklejona dostatecznie mocno proces należy powtórzyć kilka razy. Efekt, który powinniśmy uzyskać to guma przyklejona do kartonu, a ubranie czyste i w dodatku wyprasowane.

Mydło w płynie – nie ma znaczenia rodzaj tkaniny, do której została przyklejona guma. Rozprowadź dokładnie mydło na plamie i energicznie pocieraj szczotką ze sztywnym włosiem. W ten sposób mydło zostanie dobrze rozprowadzone i możliwe będzie jego wnikniecie pomiędzy cząsteczki gumy. Drewnianą lub plastikową szpatułką ostrożnie usuwamy pozostałości. Jeżeli, mimo wszystko guma wciąż jest przyklejona należy dodać więcej mydła i powtórzyć proces ze szczotką. Można również w takim stanie zostawić rozprowadzone mydło na kilka chwil aby lepiej zadziałało.

Aceton – zmywacz do paznokci – również skutecznie może służyć jako ratunek przy problemach z przyklejoną gumą. Trzeba jednak mieć na uwadze, że używany w nadmiernej ilości, może odbarwić tkaniny. Nie należy natomiast przejmować się silnym zapachem – wraz z praniem zniknie. Odlej zmywacz do paznokci do pojemnika i przy użyciu starej szczoteczki do zębów rozprowadź na miejscu plamy. Pocieraj delikatnie, nie uszkadzając tkaniny jednocześnie próbując usunąć gumę. Możesz również pomóc sobie tępym nożem lub szpatułką a po zakończeniu wypierz.

Lód – jeden z najbardziej znanych, ekonomicznych i skutecznych sposobów usuwania przyklejonych gum z ubrań. Zimno powoduje, że guma odkleja się szybciej. Umieść poplamione ubranie w plastikowej torbie tak aby miejsce z przyklejoną gumą nie miało kontaktu z plastikiem, w przeciwnym razie ponownie się przyklei. Umieść torbę w zamrażalniku i odczekaj kilka godzin aż guma stwardnieje. Po upływie odpowiedniego czasu wyciągnij ubranie z plastikowej reklamówki i przy użyciu drewnianej lub plastikowej szpatułki delikatnie usuń gumę. Inną metodą jest bezpośrednie przykładanie kostki lodu w taki sposób aby guma nie uległa zmoczeniu ponieważ suche zimno pomaga w jej usunięciu.

Jak usunąć gumę z innych materiałów?

Drewno – aby usunąć gumę z drewnianych powierzchni należy je schłodzić ale tak by nie uległy zmoczeniu i zwilgotnieniu. Najlepiej jest zawinąć kawałki lodu w plastikową reklamówkę i przykładać do zabrudzonego miejsca. Następnie przy użyciu plastikowej szpatułki delikatnie usunąć. Jeżeli mimo wszystko pozostaną resztki do mycia można użyć odrobiny wody lub mydła w płynie. Jeżeli powierzchnia jest lakierowana pomóc może kilka kropel amoniaku rozcieńczonego z wodą. Należy pamiętać jednak, że po zakończeniu należy dokładnie oczyścić i osuszyć czyszczone miejsce w celu uniknięcia aureoli i plam.

Marmur lub kamień – może przydarzyć nam się na przykład w kuchni. Do usunięcia również najlepiej użyć lodu. Po zakończeniu schładzania przy użyciu łyżeczki lub noża delikatnie usuwamy. Pozostałe resztki łatwo zejdą przy użyciu wody, detergentów czy mydła.

Ściany – jeżeli ściana pomalowana jest zmywalną farbą najlepiej usunąć przyklejoną gumę przy użyciu ciepła, na przykład suszarka do włosów. Nie należy przykładać jej bezpośrednio do ściany ale najpierw na gumę przyłożyć kawałek suchego papieru lub z dodatkiem benzolu. Również można użyć kilku kropli eteru. Jeżeli ściana pokryta jest tapetą najlepiej uciec się do metody z użyciem lodu.

Dywany – na początek należy spróbować metody z lodem, powinna łatwo dać się odkleić. Jeżeli jednak pozostają resztki energicznie pocierać bawełnianym ręcznikiem nasączonym terpentyną.

Ceramika, kryształ lub porcelana – ugotuj przedmiot w garnku z duża ilością wody do momentu aż guma zmiękczy się sama. Aby usunąć resztki, umyj a po zakończeniu przetrzyj szmatką nasączoną alkoholem.

Żelazo, metal – schłodź przyklejoną gumę lodem a następnie usuń przy użyciu noża lub szpatułki. Innym sposobem jest suszarka do włosów. Jeżeli ślady pozostają widoczne należy umyć przedmiot w cieplej wodzie z dodatkiem białego mydła w płynie i osuszyć papierowym ręcznikiem.

Jak usunąć gumę z włosów?

Olej – nanieś na miejsce, w których znajduje się guma i przy użyciu szczotki o twardym włosiu delikatnie spróbuj ją usunąć.

Lód – tak jak wyżej zostało wspomniane schładzamy przyklejoną gumę dzięki czemu później łatwiej będzie ją usunąć.

Alkohol – zamocz płatek kosmetyczny w alkoholu, przybliż go do miejsca, w którym znajduje się guma i powoli staraj się ją usunąć. Pamiętaj, że alkohol wysusza włosy dlatego po zastosowaniu tej metody zaleca się porządne mycie włosów.

Źródło: https://krokdozdrowia.com/guma-zucia-ja-usunac/

Dodaj komentarz