Nyry, pęcherz i wszystko jasne. Czyli naprawdę dużo o naturalnym leczeniu układu nerkowego.

Choroby, Porady, Zdrowie | 0 komentarzy

kidney-147499_1280

Ktoś zarzucił mi, że sprawy pęcherza i okolic leżą odłogiem na tym blogasie, więc poprawiam się.

Układ nerkowy jest grupą organów współpracujących w produkcji, przechowywaniu i w końcu wydalaniu moczu.

Do owego systemu należą nerki, pęcherz moczowy, moczowody i cewka moczowa. Jedną z ról nerek jest transport moczu do moczowodów. Jednak organy te pełnią kilka innych bardzo ważnych funkcji, jak regulacja ciśnienia krwi. Za zadanie mają również regulować poziom pH w organizmie, oraz dbać o równowagę elektrolitów, takich jak sód i potas.

Gdy nasz organizm trawi białka, powstają oczywiście odpady przemiany materii. W nerkach znajduje się miliony drobnych naczyń krwionośnych zwanymi kapilarami, a jeszcze mniejsze otwory w nich działają jak filtry. I wszystko jasne. Przydatne substancje, takie jak białka i czerwone krwinki są zbyt duże, aby przecisnąć się przez otwory w filtrze, natomiast małe odpady stają się częścią składową moczu.

Jednak jak to w systemach, nie wszystko zawsze idealnie działa. Na przykład taki układ może uszkodzić cukrzyca. Gdy nerki muszą się przepracowywać filtrując zbyt dużą ilość krwi, w końcu po latach system filtrów zaczyna przeciekać i użyteczne białka są tracone w moczu.

Pęcherz moczowy to kolejna część systemu nerkowego, a jego podstawową funkcją jest gromadzenie i przechowywanie moczu, który opuścił już nerki. Pełny pęcherz jest sygnałem, że mocz dostaje się do moczowodów.

Moczowody są to niejako małe rurki wykonane z mięśni, łączące nerki z pęcherzem; mają również za zadanie, aby mocz nie wrócił z pęcherza do nerek; co może się jednak zdarzyć i również nazywa się refluksem.

Cewka moczowa jest ostatnią częścią układu nerkowego i jest to po prostu rurka z pęcherza, przechodząca przez genitalia, aby mocz wydalić na zewnątrz. Mięsień znane jako zewnętrzny zwieracz cewki moczowej pozwala na kontrolowanie dobrowolnego oddawania moczu.

Prostata jest organem będącym częścią męskiego układu rozrodczego, a jego głównym zadaniem jest wytwarzanie płynu, który chroni i wzbogaca nasienie. U młodszych mężczyzn gruczoł prostaty jest wielkości orzecha włoskiego, niestety u starszych często dochodzi do tak zwanego przerostu prostaty.

Jest wiele chorób, które mogą być powiązane z układem moczowym, jak kamienie pęcherza moczowego, czy nerkowe, niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie pęcherza, infekcje bakteryjne pęcherza, rak, czy nawet choroba serca powodująca obrzęki

Kamica nerkowa, czy kamienie pęcherza moczowego wynikają z tworzenia się kamieni ze stwardniałych kryształków kwasu moczowego w pęcherzu, lub nerkach. Osoby z dną moczanową, cukrzycą, z przewlekłymi biegunkami, nowotworami krwi, lub posiadające wysokie poziomy kwasu moczowego we krwi, są podatne na tworzenie się takich kamieni.

Przyjmuje się za normalny poziom kwasu moczowego we krwi dla mężczyzn 3.4-7.0 mg/dl, dla kobiet 2.4-6.0/dl

Jednak osoby na dietach wysoko węglowodanowych, z dużą ilością cukru owocowego powinny starać się mieć poziom kwasu moczowego bliżej dolnych widełek. Poziom kwasu moczowego nie może być jednak zbyt niski, bowiem nie należy zapominać, że kwas moczowy, podobnie jak glutation, jest jednym z endogennych antyoksydantów.

Co może przyczynić się do zbyt wysokiego poziomu kwasu moczowego we krwi?
Dieta bogata w puryny.

Puryny są naturalnymi substancjami występującymi we wszystkich komórkach organizmu i niemal we wszystkich produktach spożywczych, a to z tego prostego powodu, ponieważ stanowią część struktury chemicznej genów zarówno roślin, jak i zwierząt.

Najczęściej pokarmy, które mają najwięcej puryn zawierają również najwięcej białka, dlatego w pierwszej kolejności należy wykluczyć z diety podroby, takie jak nerki, a także ryby jak makrela, śledź, sardynki i małże, a także drożdże.

Choroby endokrynologiczne i metaboliczne, takie jak cukrzyca, czy stan kwasicy.
Nadmiar alkoholu
Genetyka (jednak na podstawie nowych badań, ze znacznie mniejszym wpływem niż się sądzi)
Otyłość
Niewydolność nerek
Niedoczynność tarczycy

Niektóre nowotwory, chemioterapia i inne czynniki, takie jak leki moczopędne mogą również mieć wpływ na wzrost kwasu moczowego we krwi. Intensywne ćwiczenia fizyczne, post, czy awaria diety również mogą tymczasowo zwiększyć poziom kwasu moczowego.

Naturalne metody przeciwko kamieniom pęcherza moczowego

Leczenie zależy od tego, z jakimi kamieniami mamy do czynienia (mogą być fosforanowe, struwitowe, amonowe, ze szczawianów wapnia i z kryształów krzemionki), jednak większość z nich będzie się rozpuszczała w moczu zakwaszonym przez spożywanie pokarmów (żurawina) bogatych w witaminę C.

Kamienie w pęcherzu moczowym są bardziej prawdopodobne u ludzi na diecie z wysoką zawartością tłuszczu, cukru i soli.
Uzupełnienie braków witamin A i B kompleks może ograniczyć ryzyko

Dieta warzywno-owocowa, zmniejszenie podaży białka zwierzęcego i tłuszczów może pomóc wyeliminować problem z kamieniami pęcherza moczowego.

Picie dużej ilości wody ma wielkie znaczenie dla obniżenia poziomu kwasu moczowego we krwi, pomaga również wypłukiwać kamienie.

Kamienie typu fosforany – tworzą się głównie w moczu, który jest zasadowy i rozpuszczają się w kwaśnym moczu. Jednym z najprostszych sposobów na zakwaszenie moczu jest spożywanie organicznej żurawiny, lub wyciągu z niej.

Kamienie tworzące się ze szczawianów wapnia – tak jak w przypadku kamieni z kryształów krzemionki istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że pojawiają się w moczu kwaśnym. Jednak zdarza się również, że pojawiają się w moczu o dowolnym pH. 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej zażyte z małą ilością wody destylowanej (mała szklanka wody). Alkalizując organizm sodą jesteśmy w stanie rozbić kamienie pęcherza moczowego ze szczawianów wapnia.

Pijąc lemoniadę ze świeżo wyciśniętych cytryn, lub limonek z butelkowaną wodą gazowaną możemy uchronić się przed powstaniem kamieni w pęcherzu ze szczawianów wapnia, a to z powodu kwasu cytrynowego, który ma zdolność do chelatowania wapnia (wiązania się z nim) i usuwania go z organizmu. Alkalizujące właściwości takiego napoju i mnóstwo witaminy C może mieć wpływ na wszystkie inne rodzaje zakażeń i zaburzeń układu moczowego. Jednak w niektórych przypadkach owoce cytrusowe mogą podrażniać pęcherz.

Kamienie spowodowane wysokim poziomem kwasu moczowego zależą od ilości puryn w diecie, którą spożywamy. Obniżenie poziomu kwasu moczowego, automatycznie wpłynie pozytywnie na problem z kamieniami moczowymi.

Należy więc unikać alkoholu, anchois, szparagów, fasoli, wołowiny, drożdży piwnych, kalafiora, głogu, śledzi, soczewicy, makreli, grzybów, płatków owsianych, tłustych ryb, podrobów, grochu, drobiu, sardynek, małż, skorupiaków, szpinaku, dziczyzny, kiełkujących ziaren i produktów pełnoziarnistych. Tłuszcze zwierzęce również należy wyeliminować, w zamian jeść dużo owoców, warzyw, orzechów i nasion, oraz ewentualnie nisko tłuszczowe produkty mleczne, najlepiej ekologiczne, niepasteryzowane, sfermentowane i kozie. Czyli praktycznie nie do kupienia.

Zwiększenie spożycia warzyw, szczególnie tych bogatych w składniki odżywcze takie jak flawonoid apigenina. Flawonoid apigeninę znajdziemy w dużych ilościach w pietruszce, tymianku i mięcie pieprzowej. Enzym oksydazy ksantyny katalizuje utlenianie hipoksantyny do ksantyny, a następnie do kwasu moczowego, odrywającego kluczową rolę w dnie moczanowej. Apigenina jest silnym inhibitorem oksydazy ksantynowej.

Chrysin, luteolina, kwercetyna, kempferol, mirycetyna i izoramnetyna są innymi rodzajami flawonoidów, które również potrafią hamować oksydazę ksantynową, dlatego spożywanie kminku i kurkumy również może przynieść istotne korzyści.

Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy, który pomaga rozbić i eliminuje kwas moczowy. Ocet jabłkowy, oczywiście najlepiej niepasteryzowany i ekologiczny, przywraca równowagę pH organizmu i dostarcza korzyści przeciwzapalnych i przeciw utleniających.

Kuracja obejmuje 3, lub 2 razy dziennie wypicie szklanki wody z łyżeczką octu jabłkowego. Należy stopniowo zwiększać ilość octu jabłkowego do 2 łyżeczek od herbaty, na szklankę wody i kontrolować poziom kwasu moczowego, a następnie po jego obniżeniu do zadowalającego poziomu przerwać kurację.

Uwaga:
Nie należy przyjmować octu jabłkowego w nadmiarze, ponieważ może zmniejszyć stężenie potasu w organizmie. Może też kolidować z lekami moczopędnymi.

Jęczmień jest szczególnie przydatny w leczeniu kamieni w pęcherzu moczowym. Należy umieścić 2 łyżki jęczmienia w sporym garnku z wodą, a następnie doprowadzić do wrzenia, a następnie przez kwadrans gotować na wolnym ogniu. Pijemy odcedzoną wodę, wcześniej schłodzoną z dodatkiem soku z limonki, lub cytryny.

Soda oczyszczona jest korzystna, gdy chcemy zmniejszyć zarówno poziom kwasu moczowego, jak i ból towarzyszący dnie moczanowej. Należy wymieszać pół łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody i wypijać nawet do 4 szklanek dziennie przez 2 tygodnie.

Uwaga, to jest dwutygodniowa kuracja; nie można alkalizować ciała sodą stale.

Dodatkowo osoby cierpiące z powodu wysokiego ciśnienia krwi nie powinny stosować tej metody. Zaś osoby powyżej 60 nie powinny wypijać podczas tej terapii więcej niż 3 szklanki wody z sodą dziennie.

Wiśnie i ciemne jagody zawierają substancje fitochemiczne pozwalające obniżyć poziom kwasu moczowego. Flawonoidy, antocyjany nie tylko obniżają poziom kwasu moczowego, ale zmniejszają również stan zapalny i sztywność.

Seler naciowy to naturalny, moczopędny pokarm, alkalizujący organizm i obniża stany zapalne. Jedzmy seler każdego dnia.

Sok z cytryny, pomimo że jest to kwas i z pewnością zakwasi żołądek, jednak w ostatecznym rozrachunku alkalizuje ciało i obniża poziom kwasu moczowego. Właściwie dobrze jest każdy dzień rozpocząć na czczo wodą z sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny.

Z ziół przydatna będzie hortensja i jak zwykle zielona herbata, którą dobrze jest pić również z powodu obniżenia poziomu kwasu moczowego.

Zresztą dobre nawodnienie ciała zwykłą, czystą wodą będzie miało wpływ na redukcję poziomu kwasu moczowego we krwi.

Obok witaminy C, której najwięcej zawiera acerola, camu camu, owoce dzikiej róży, czy żółta papryka, bardzo ważna jest witamina E, której największe ilości zawierają oleje z orzechów laskowych i migdałowy, a także nasiona słonecznika, chilli w proszku, papryka, migdały, czy oregano.

Wielu naturopatów uważa, że osoby z zaburzeniami tarczycy, pęcherzyka żółciowego, kamieni nerkowych, lub pęcherza moczowego powinni jednak unikać kapusty.

Zioła zapobiegające kamieniom w pęcherzu.

Rzepik, korzeń łopianu, nasiona selera naciowego, czarci pazur, skrzyp, krokosz, szafran, oraz Uva Ursi, o której będzie osobna wzmianka.

Przy czym chorzy z cukrzycą, lub przyjmujący leki na rozrzedzenie krwi nie mogą stosować zioła koci pazur.

Należy unikać pokarmów drażniących pęcherz, jak pomidory, czekolada i pikantne potrawy, a także wszelkich używek.

Zapalenie pęcherza najczęściej dotyka kobiety, bowiem mają krótszą cewkę moczową, co pozwala na łatwiejsze dotarcie bakterii do pęcherza. Choroba ta nie należy do zbyt poważnych, nie mniej jednak sporadyczne zakażenia mogą przemieścić się do nerek i doprowadzić do poważnej infekcji jaką jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Ważne jest, aby kobieta przed coitus oddała mocz, a także ważna jest szczególna higiena osobista zwłaszcza po stosunku.

Kąpiele z dodatkiem aloesu, olejku z drzewa herbacianego, oraz soli morskiej będą bardzo przydatne w zapobieganiu zapalenia pęcherza moczowego.

Picie dużej ilości wody mineralnej i czystego soku żurawinowego, oczywiście bez cukru, może pomóc wypłukać bakterie z nerek. Cukier należy całkowicie wyeliminować z diety, gdyż karmi bakterie powodujące zapalenie pęcherza moczowego.

Natomiast w przypadku, gdy decydujemy się na leczenie pęcherza ziołami Uva Ursi, czyli mącznicą lekarską, należy wręcz przeciwnie, nie przyjmować żurawin, ponieważ mocz do tej kuracji powinien mieć odczyn zasadowy. Kuracja mącznicą może trwać maksymalnie 5 tygodni i nie powinna być częściej przeprowadzana niż 2 do 3 razy w roku.

Nawracające infekcje pęcherza moczowego, tak samo jak większość stanów zapalnych wynikają z chwilowego, lub długotrwałego spadku odporności

Podstawową bronią jest świetne odżywienie organizmu, czyli dieta warzywno owocowa, pełna witamin, oraz niezbędne suplementy, takie jak witamina D, E, cynk, selen, jod, B12, B-Complex, oraz magnez. Prawdopodobnie należy zaopatrzyć się w mocny preparat witaminowo minerałowy i przeprowadzić terapię odżywczą.

Ocet jabłkowy również może być pomocny przy zapaleniu pęcherza moczowego, jedna łyżeczka od herbaty na szklankę ciepłej wody może wyeliminować bakterie odpowiedzialne za zapalenie pęcherza. Również soda oczyszczona, jedna łyżeczka na szklankę wody może zadziałać wręcz natychmiast.

Zioło Phyllanthus amarus jest znane ze swej skuteczności przy zapaleniach pęcherza moczowego.

Bardzo dobrze sprawdza się naturalna terapia surowymi sokami, najlepiej z ekologicznych warzyw i owoców. Przy zapaleniach pęcherza najlepsze są soki z jabłek, moreli, cytryn, marchwi, selera, żurawiny, ogórka, pietruszki i rzeżuchy.

Cukrzyca

Podczas choroby, lub infekcji ciało wprowadzi dodatkową glukozę do krwi, do pomocy w walce z chorobą. U osoby niechorującej na cukrzycę jest to dobra strategia obronna, bowiem trzustka poradzi sobie bez problemu z dodatkową porcją cukru we krwi.
Wysoki poziom glukozy we krwi może prowadzić do zakażeń bakteryjnych dróg moczowych i odwodnienia, dlatego należy regularnie dostarczać płyny do organizmu. Sok ananasowy bardzo dobrze nawadnia ciało.

Przekrwienie

Jeżeli we krwi znajdzie się za dużo potasu, jest to sytuacja potencjalnego zagrożenia życia, ponieważ powoduje kłopoty z przewodnictwem elektrycznym w sercu i zaburzenia rytmu serca. Wysoki poziom potasu najczęściej związany jest z niewydolnością nerek, w których stężenie potasu wzrosło, a nie może być wydalony wraz z moczem.
Wówczas stosuje się leki obniżające poziom potasu, aż nerki będą mogły wydalić jego nadmiar w moczu. Jednak może się zdarzyć, że awaryjna dializa będzie musiała zostać przeprowadzona, aby usunąć potas, jeśli funkcjonowanie nerek jest słabe.

Hipokaliemia

Zbyt mała ilość potasu we krwi, mam miejsce zazwyczaj z takich przyczyn jak wymioty, biegunka, silne pocenie się, stosowanie leków moczopędnych i przeczyszczających. W kwasicy cukrzycowej również mamy do czynienia z nadmierną utratą potasu wraz z moczem. Również zbyt niski poziom magnezu może być związany z hipokaliemią.

Niewydolność nerek (nefropatia)

Zdrowe nerki powinny filtrować jedynie małe (śladowe) ilości białka w moczu, bowiem większość cząsteczek białek jest zbyt duża w stosunku do filtrów (kłębuszków). Jednak gdy dochodzi do utraty białka w moczu, owa niepokojąca sytuacja nazywa się proteinurią. W moczu można znaleźć kilka różnych białek, jednak najbardziej wskazujące na nerki jest albumina.
Obecność białka w moczu może służyć jako sygnał ostrzegawczy, który jednak nie oznacza choroby nerek. Pokarm jest trawiony i metabolizowany, powstaje kwas moczowy i inne produkty odpadu. Owe odpady mogą gromadzić się w organizmie nawet, gdy nie ma zaburzonej pracy nerek.

Natomiast niewydolność nerek występuje, gdy nie są w stanie usunąć odpadów metabolicznych z krwi i najczęściej dzieje się to w formie przewlekłej choroby, która rozwija się powoli. Niestety osoby w końcowym stadium choroby muszą poddawać się pełnym zabiegom dializy, aby oczyścić swój organizm.

Do przyczyn tej nieprzyjemnej choroby zalicza się nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, oraz przyczyny dziedziczne.

Niewydolność nerek wymaga rygorystycznej diety, aby zapobiec i spowolnić dalszym uszkodzeniom nerek i kumulowania się toksycznych odpadów w organizmie. Dieta oparta jest na kontroli elektrolitów takich jak sód i fosfor i powinna ograniczać białko zawarte w żywności.

W rzeczywistości spożywanie 1 g białka na kilogram masy ciała, co zaleca się pacjentom z chorobami nerek, tym dializowanym również, aby odbudowywać utracone mięśnie i tkanki, nie jest jakimś specjalnym ograniczeniem, tylko prawidłową ilością dla zdrowego człowieka, o czym pisał również dr. Campbell w swoim ogromnym dziele „China Study”.

Wysoki poziom potasu we krwi, nie jest wynikiem, jak twierdzą niektórzy zbyt dużą ilością spożywanych bananów, ale najczęściej związany jest właśnie z niewydolnością nerek, ponieważ nie można wydalić jego nadmiaru z moczem
U zdrowego człowieka straty potasu zwykle następują znacznie szybciej niż sodu

Ważnym składnikiem leczenia choroby nerek jest ścisłą kontrola stężenia glukozy we krwi i ciśnienia krwi. Ciśnienie krwi ma ogromny wpływ na tempo postępowania choroby. Nawet łagodny wzrost ciśnienia tętniczego krwi może pogorszyć stan chorobowy nerek.

Naturalne sposoby na obniżanie ciśnienia krwi zostały ślicznie wyłuszczone w tym poście 6 naturalnych szam, które obniżą ciśnienie furiata i w tym 10 naturalnych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi

Kwas alfa-liponowy (ALA) działa jako przeciwutleniacz zarówno dla wody, jak i tkanki tłuszczowej w organizmie, umożliwiając ochronę komórek nerwowych przez łatwiejsze do nich dotarcie, zwalniając neuropatię obwodową spowodowaną przez takie czynniki jak uraz, niedobory żywieniowe, chemioterapię, cukrzycę, boreliozę, alkoholizm, półpasiec, choroby tarczycy i niewydolność nerek. Neuropatia obwodowa może objawiać się bólem, pieczeniem, drętwieniem, mrowieniem, osłabieniem i świądem.

Pokarmy bogate w kwas alfa-liponowy to drożdże piwne, brokuły, brukselka, podroby, groszek zielony i szpinak. Czyli widzimy, że pewne pokarmy, jak szpinak, czy drożdże piwne, które mogą przeszkadzać w radzeniu sobie z kamieniami pęcherza moczowego, czy zapaleniem jednocześnie mają inne właściwości prozdrowotne dla nerek. Należy więc zawsze przemyśleć sprawę diety pod kątem osobistych priorytetów na dany moment.

Peruwiańska, czy boliwijska Mashua posiada właściwości dzięki którym można naprawić uszkodzenia nerek, oraz wyeliminować kamienie nerkowe i w pęcherzu moczowym.

Kamienie nerkowe

Nerki odsyłają wyodrębnione odpady, oraz nadmiar wody z krwi do moczu. Mocz wysyłany jest do pęcherza moczowego przez moczowody. Gdy pęcherz jest pełny, mocz zostaje oddany przez cewkę moczową. Około 80% kamieni nerkowych powstaje ze szczawianu wapnia.

Kamienie nerkowe dopóki pozostają w nerkach nie powodują żadnego bólu, bowiem jeśli są bardzo małe mogą przejść przez moczowód prawie niezauważone. Jednak większy kamień, który usiłuje przejść przez moczowód może sprawić rozdzierający ból. Często usuwa się kamienie nerkowe chirurgicznie, jednak prawdopodobieństwo powstania kolejnego kamienia u osoby, która już miała kamień nerkowy jest znacznie większe.

Alopaci twierdzą, że powstawanie kamieni nerkowych ma podłoże genetyczne, jednak nie koniecznie jest to prawdą. Wydaje się, że profilaktyczna dieta odgrywa jeszcze ważniejszą rolę u ludzi, którzy są całymi rodzinami wrażliwsi na szczawiany. Dieta bogata w szczawiany może mieć wpływ na powstawanie kamieni nerkowych, ponieważ automatycznie zwiększa się prawdopodobieństwo, że szczawiany będą wydalane z moczem. Dieta z dużą zawartością soli sprzyja tworzeniu się kamieni, bowiem powoduje dostawania się wapnia do moczu, a następnie łączenie się wapnia ze szczawianami w moczu, co właśnie prowadzi do tworzenia się 80% kamieni nerkowych.

Objawy kamicy nerkowej:

Ból przy oddawaniu moczu
Ostry ból po bokach tułowia i z tyłu
Ból w dolnych częściach korpusu, w tym w pachwinie
Różowy, czerwony, lub brązowy kolor moczu
Nudności i wymioty
Mętny, lub brzydko pachnący moczopędnie
Stałe parcie na pęcherz
Częste oddawanie moczu
Gorączka i dreszcze

Jeśli dostawy azotu przekraczają jego wydalanie, jak ma to miejsce na diecie wysoko białkowej ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych zwiększa się

Także osteoporozy. Ilość białka wymaganego w diecie jest znacznie mniejsza niż go zjada przeciętny obywatel współczesnej cywilizacji.

Picie lemoniady na bazie butelkowanej wody gazowanej wraz z sokiem ze świeżej, organicznej cytryny, lub limonki może chronić nas przed powstaniem kamieni nerkowych. Taka lemoniada ze względu a kwas cytrynowy ma zdolność do chelatowania wapnia i usunąć go z ciała, a także generalnie może również pomóc przy innych rodzajach niedomagań/zakażeń układu moczowego.

Jeśli kamienie nerkowe powstały z innej substancji niż szczawiany wapnia, kroki dietetyczne, które należy podjąć będą inne. Jednak dobre nawadnianie i ograniczenie soli w diecie są zalecane przy wszystkich rodzajach kamieni.

Lucerna była/jest używana przez Chińczyków od VI wieku przy leczeniu kamieni nerkowych, a także do łagodzenia zatrzymania płynów i obrzęków. Pomimo tego, że kiełki lucerny nie są akceptowane w terapii Gersona do leczenia chorych na raka, okazuje się, że sprawdzają się w leczeniu kamicy nerkowej.

Szparagi mogą zarówno zapobiegać, jak i leczyć infekcje dróg moczowych i kamicy nerkowej.

Prostata

Gdy prostata robi się większa, zwykle, wraz z wiekiem mężczyzny może to powodować większe parcie na pęcherz, a co za tym idzie częstszą potrzebę oddawania moczu. Niecałkowite opróżnianie pęcherza może prowadzić do infekcji dróg moczowych.

W związku z położeniem prostaty zwykle objawy problemów z prostatą wydają się być związane z pęcherzem moczowym i mogą objawiać się pilną potrzebą oddawania moczu, częstszym oddawaniem moczu, pieczenie/trudności przy oddawaniu moczu, słaby przepływ moczu, lub niezdolność do rozpoczęcia oddawania moczu.

Zapalenie gruczołu krokowego

Jest to ogólny termin określający zapalenie prostaty, jednak należy rozgraniczyć 4 rodzaje zapalenia gruczołu krokowego:

Ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego
Przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego
Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego bez infekcji
Bezobjawowe zapalenie gruczołu krokowego ze stanem zapalnym

Ostre zapalenie gruczołu krokowego, objawiające się gorączką, dreszczami, z pilną potrzebą oddawania moczu i problemami z oddawaniem moczu (bolesne, albo utrudnione), często spowodowane jest przez te same bakterie, które wywołują infekcje pęcherza, jak E.coli, Klebsiella i Proteus. Jest to choroba, która może przenosić się drogą płciową, ale też przez krew dopływającą z sąsiedniego narządu, albo z powodu powikłań biopsji gruczołu krokowego.

Przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego jest rzadką chorobą, najczęściej bez objawów, ale prostata jest w stanie stałego zakażenia. Owe zapalenie może być związane z infekcją pęcherza.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego bez infekcji, często związany z zespołem przewlekłego bólu miednicy. Przyczyny tego stanu nie są zrozumiałe, natomiast objawy, to trudności z oddawaniem moczu, zaburzenia erekcji i bolesność wytrysku.

Również przyczyny bezobjawowego zapalenia gruczołu krokowego ze stanem zapalnym nie są zrozumiałe.

Naturalne leczenie zapalenia prostaty

Łagodny przerost gruczołu prostaty może być leczony dietą zawierającą migdały, amarantus, awokado, ciemna czekolada, orzechy laskowe, macadamia, pakan, pistacje, pestki z dyni, Saw Palmetto (palma sabałowa) jagody, orzechy włoskie, bowiem te pokarmy zawierają beta-sitosterol skuteczny związek w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Zioło Phyllanthus amarus jest bardzo skuteczne w naturalnym leczeniu gruczołu krokowego.

Saw Palmetto Berry odżywia tkankę gruczołową i było używane od dawna przez zielarzy, bowiem zapobiega nadmiernej konwersji androgenów do dihydrotestosteronu (DHT). Nadmierna konwersja hormonów do DHT jest silnie związana z zaburzeniami prostaty u mężczyzn i może być przyczyną raka prostaty. Na podstawie badań Saw Palmetto zostało zaliczone do ziół wspierających zdrowie prostaty. Kobiety również mogą korzystać z dobrodziejstw palmy sabałowej w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS).

Nasiona konopi należą do tak zwanej super żywności i posiadają właściwości chroniące prostatę.

Terapia surowymi sokami, również zalicza się do skutecznych w problemach z prostatą. Najlepsze naturalne, świeże i organiczne środki spożywcze wskazane do soku, który ma leczyć prostatę, to jabłka, morele, cytryny, marchew, seler, żurawiny, ogórek, pietruszka, rzeżucha, sałata i szpinak. Widzimy, że są to identyczne składniki jak przy leczeniu zapalenia pęcherza.

Bakteryjne zakażenia dróg moczowych

Bakteriuria odnosi do obecności bakterii w moczu. Zakażenie dróg moczowych implikuje obecność charakterystycznych objawów i znacznego bakteriomoczu dostającego się z nerek do pęcherza.

Zakażenie dolnych dróg moczowych, czyli zakażenia pęcherza moczowego (zapalenie pęcherza)
Zakażenie górnych dróg moczowych, czyli zakażenie nerek (pyelitis i odmiedniczkowe zapalenie nerek)
Nawracające zakażenia układu moczowego, albo z powodu nawrotu choroby, albo ponownego zakażenia
Nieskomplikowane zakażenie dróg moczowych, gdy zwykły patogen dopada zdrową osobę, czyli z prawidłową czynnością nerek i zdrowym pęcherzem.
Skomplikowane zakażenie dróg moczowych, gdy czynniki anatomiczne, funkcjonalne, lub farmakologiczne predysponują osobę do przewlekłych zakażeń i nawracających infekcji, lub niepowodzenia w leczeniu.

Pomimo tego, że zakażenia dróg moczowych mogą być wywołane przez wiele różnych patogenów, większość infekcji wywołują te 3 organizmy:

Escherichia coli (E.coli)
Staphylococcus saprophyticus
Proteus mirabilis

Zakażenia innymi patogenami, wymienionymi poniżej, są bardziej prawdopodobne u pacjentów, którzy mają zakażenia bakteryjne również w innym miejscu, zapadają na częste infekcje, lub gdy mają założony cewnik.

Candida albicans
Chlamydia trachomatis
Klebsiella spp
Leptospira spp
Neisseria gonorrhoeae
Proteus mirabilis
Proteus vulgaris
Pseudomonas spp
Streptococcus pyogenes
Staphylococcus aureus
Treponoma pallidum

Pacjenci obu płci będą bardziej narażeni na te patogeny jeśli mają problemy z nerkami, lub założono im cewnik. Zakażenie dróg moczowych występuje znacznie rzadziej u mężczyzn w każdym wieku.

Jest wiele powodów zakażenia układu moczowego (ZUM), jak zła dieta, czyli niedobory składników odżywczych, aktywność seksualna po okresie dłuższej abstynencji, alergie skórne, niecałkowite opróżnianie pęcherza przy oddawaniu moczu, mechaniczne środki antykoncepcyjne, niedostateczny poziom dobrych bakterii Lactobacillus, wspomniany już cewnik, nienatłuszczone prezerwatywy (infekcje pochwy), ciąża, bieda, jednak genetyka, historia infekcji dróg moczowych w dzieciństwie, cięcie cesarskie, znieczulenie zewnątrz-oponowe , infekcja ZUM w ciąży często będzie również skutkować nienawracającymi zapaleniami nawet przez 10-14 lat później. No i jest jeszcze genetyka, a także grupa krwi. Okazuje, się, że osoby z pewnymi grupami krwi są 3 do 4 razy bardziej narażone na ZUM, mamy tutaj na myśli szczególnie grupę P1.

Początki charakterystyki układu grupowego krwi P1(PK) sięgają 1927 roku, kiedy Landstainer i Levin odkryli antygen P (obecnie P1), szczepiąc króliki krwinkami czerwonymi ludzi i uzyskując surowicę ze swoistymi przeciwciałami. … O tym ciekawym temacie (ciekawe dla kogo ? uśmieszek) będzie osobny wpi)

Cokolwiek nie powiedzieć na to skomplikowane tłumaczenie, układ grupowy P jest wykorzystywany również do jednoznacznego określenia ojcostwa, i jak się okazuje ludzie z grupą krwi P1 znacznie częściej zapadają na zakażenia dróg moczowych.

Objawy przy zakażeniach dróg moczowych są prawie identyczne, jak te wymienione przy kamicy nerkowej
Naturalne leczenie dróg moczowych jest identyczne jak przy leczeniu zakażenia pęcherza moczowego
Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest niebezpieczną chorobą, ponieważ może spowodować uszkodzenie nerek. Objawami tej choroby są wysoka gorączka, bóle kręgosłupa, dreszcze, bóle głowy, nudności i wymioty. Odmiedniczkowe zapalenie nerek wymaga pilnej pomocy medycznej, a czasem nawet leczenia szpitalnego.

Naturalne sposoby leczenia całego zespołu dróg moczowych

Tak jak czytaliśmy wcześniej, podstawą uchronienia się od zakażeń dróg moczowych jest prawidłowe odżywienie ciała. Niedobory żywieniowe zawsze zaburzą ową delikatną równowagę pomiędzy prawidłową, a złą florą bakteryjną, odpowiednim poziomem pH ciała, i oczywiście absorpcją składników odżywczych, witamin i minerałów. Czyli widzimy, że kolejny raz mamy do czynienia ze skutkami niedożywienia. Cyrkulacją zamkniętą.

Jeżeli tak, to odpowiednia dieta jednak powinna wiele naprawić. Niektóre składniki odżywcze mają bezpośredni wpływ na układ moczowy, a poniższa lista produktów działa bardzo korzystnie właśnie w tym obszarze. Należy wypłukać toksyny z naszych organizmów, pokonać chorobotwórcze bakterie, drożdże, czy wirusy, które przeszkadzają nam wchłaniać składniki odżywcze niezbędne, aby nasz organizm sam pokonał infekcję. A to wszystko zdziałamy spożywając wiele różnych pokarmów. Nie jedynie 4, czy 5, w tym przypadku musimy postawić na różnorodność.

Pobudka

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić w godzinach porannych to wykonać detoksykację krwi za pomocą rozpuszczonych w szklance ciepłej wody organicznego soku z cytryny, lub limonki, kurkumy, pieprzu cayenne, octu jabłkowego (niepasteryzowanego) i czystego miodu.

Dobrze jest brać zioło Phyllanthus amarus, bowiem jest bardzo skuteczne przy infekcji pęcherza, ale też dróg oddechowych.

Należy pić surowy sok z pietruszki, marchwi i selera naciowego, jest to bardzo cenny pokarm dla nerek i pęcherza moczowego, oraz pomocny przy odkażaniu cewki moczowej i narządów płciowych.

Dobrze byłoby produkować pikle/solanki, aby mieć własne organiczne produkty przez cały rok. Doskonałym pomysłem jest niepasteryzowana, ekologiczna kiszona domowa kapusta (przepis w dalszej części książki).

Dla zdrowia prostaty dobrze jest pić herbatę z następujących ziół: goldenseal, uva ursi, jedwab kukurydziany, jeżówka (czyli echinacea) i pić taką herbatę 3 razy dziennie.

Magnez, cynk, potas i witaminy z grupy B i oczywiście witamina D są niezbędne dla zdrowego układu moczowego. Owe składniki najlepiej spożywać w pożywieniu, a witaminę D czerpać ze słońca, a w razie potrzeby dostarczać je w suplementach wysokiej jakości.

Najlepiej spożywać olej z wątroby dorsza, ponieważ zawiera omegę 3, ale też inne witaminy i minerały niezbędne dla zdrowego układu moczowego.

Należy odstawić żywność wysoko przetworzoną, również z tego powodu, że zawiera za dużo przemysłowej soli; koniecznie wykluczyć z diety tłuste mięsa, kiepską sól, cukier z cukierniczki, produkty ze sztucznymi słodzikami, generalnie nie można jeść aspartamu, ani glutaminianu sodu, białej mąki, margaryny, ale też nie wskazane są migdały, kapusta i śliwki.

Należy stosować żywność będącą naturalnymi diuretykami, czyli posiadającą właściwości moczopędne:

Kiełki nasion lucerny, kontrowersyjne w terapii rakowej Gersona, w przypadku kłopotów z zatrzymaniem wody bardzo wskazane, raz dziennie. Rozrzedzają krew, oczyszczają, pomagają w odchudzaniu.

Ocet jabłkowy oczyszcza wątrobę, nerki i pęcherz moczowy i zapobiega infekcjom w tym obszarze. Należy wziąć 1 łyżeczkę w szklance letniej wody raz dziennie.

Karczochy są naturalnym diuretykiem i tak jak szparagi zawierają aspariginę, chemiczny alkaloid zwiększający wydajność nerek w usuwaniu odpadów z organizmu.

Banany, przynajmniej jeden dziennie, dla lepszego bilansu sodu i potasu we krwi, bowiem nawet naturalne diuretyki zmniejszają stężenie potasu.

Buraki odżywiają nerki, obniżają ciśnienie krwi, naturalnie moczopędne, rozprawiają się ze złogami tłuszczowymi w ciele. Wspaniałą opcją jest surowy barszcz z kiszonych buraków (przepis w dalszej części książki).

Jagody są silnymi antyoksydantami oczyszczającymi krew.

Czarne porzeczki są moczopędne i jednocześnie zawierają dużo potasu.

Czarny pieprz jest dobry na wiele schorzeń, transportuje składniki odżywcze do różnych cześci ciała, redukuje zatory w płucach.

Borówki bardzo zdrowe dla nerek, ale też stymulują trzustkę, szkodzą złym bakteriom utkwionych na ściankach dróg moczowych.

Marchew, bardzo odżywcza dla nerek i pęcherza moczowego, zmniejsza stany zapalne cewki moczowej.

Seler naciowy, odżywia nerki i obniża ciśnienie krwi.

Szczypiorek oczyszcza krew i ma silne działanie moczopędne.

Żurawina odżywia nerki, przeszkadza bakteriom lokować się na ścianach dróg moczowych.

Ogórki są bogate w siarkę i krzem, co pobudza nerki do lepszego usuwania kwasu moczowego.

Liście mniszka lekarskiego, czyli popularnego dmuchawca, zalać gorącą wodą (łyżeczka liści na filiżankę wody), wraz z łyżeczką miodu, pić 4 filiżanki dziennie; jest to naturalny lek moczopędny; stymuluje usuwane odpadów/toksyn z żółcią i moczem, jednocześnie oszczędzając potas, który zawsze jest tracony przy użyciu tradycyjnych lekarstw.

Olej lniany i siemię lniane poprawia przepływ krwi.

Czosnek jest naturalnym diuretykiem, obniża ciśnienie krwi i rozbija tłuszcz.

Imbir obniża ciśnienie krwi, oczyszcza i rozrzedza krew.

Zielona herbata, pić 4 razy dziennie ekologiczną zieloną herbatę, naturalny środek moczopędny zawierający niesamowite ilości składników odżywczych; odchudza.

Chrzan przyspiesza metabolizm.

Hortensja wzmacnia układ moczowy i pomaga regulować jego funkcjonalność.

Cytryna znowu naturalny diuretyk, który ma zdolność rozpuścić niektóre rodzaje kamieni nerkowych, reguluje ciśnienie, alkalizuje ciało.

Mango, niesamowicie smaczne mango odtruwa i działa moczopędnie.

Melon alkalizuje, mineralizuje i działa moczopędnie. Pomaga kontrolować tętno i ciśnienie krwi, chroni przed udarem mózgu i chorobą niedokrwienną serca.

Owies zawiera krzemionkę, jest naturalnym diuretykiem.

Cebula (surowa) przyspiesza metabolizm.

Papaja jest moczopędna i przeczyszczająca.

Pietruszka odżywia nerki, pęcherz i cewkę moczową, a także oczyszcza krew.

Brzoskwinie są moczopędne, odtruwające i oczyszczające.

Babka płesznik pomaga wydalić nadmiar wody i trujące odpady, leczy zaparcia, wspomaga trawienie.

Dynia posiada właściwości moczopędne, które nie podrażniają nerek.

Nasiona dyni dobre na pęcherz i problemy układu moczowego, zwiększa poziom „dobrego” cholesterolu, odżywia oczy, jest dobrym źródłem cynku.

Rzodkiewka (surowa) przyspiesza przemianę materii, zwiększa usuwanie odpadów, chroni przed nadciśnieniem i chorobami serca.

Żyto, organiczny chleb na zakwasie, chociaż zawiera raczej problematyczny błonnik (nierozpuszczalny), jest daniem związanym z emocjami, do którego jesteśmy przywiązani tradycją, dlatego dobrze, że ma również właściwości odwadniające i odżywiające.

Truskawki mają właściwości moczopędne, jednocześnie rozrzedzają krew nie powodując krwawienia w jelitach jak często aspiryna. Truskawki mają również właściwości chelatacji z metali ciężkich, szczególnie z rtęci.

Pomidory bogate w witaminę C, uwalniają wodę z nerek, przez co przyczyniają się do lepszego wypłukiwania odpadów metabolicznych.

Kurkuma, 1/2 łyżeczki codziennie, najlepiej z pieprzem czarnym, lub cayenne; dodawać do sosów i posiłków, obniża ciśnienie krwi i eliminuje nadmiar płynów.

Uva Ursi jest naturalnym diuretykiem, wzmacnia układ moczowy i eliminuje nadmiar płynów, jak już wspomniano wymaga zasadowego odczynu moczu, więc nie należy tego zioła łączyć z kuracją żurawiną.

Rzeżucha jest naturalnym diuretykiem.

Nasiona arbuza pomagają organizmowi wyeliminować nadmiar wody.

Naturalne moczopędne specyfiki stricte ziołowe:

Niebieska werbena, natka pietruszki, koper, jedwab kukurydzy, głóg, skrzyp, jałowiec, łuski psylium, szafran, sarsaparilla, Uva Ursi, orzechy bissy.

Należy mieć na uwadze, że zioła to także w wielu przypadkach silne lekarstwa, nie można ich dowolnie dawkować.

Należy pić dużo wody mineralnej, nie z kranu, aby uniknąc kontaktu z chemikaliami w postaci chloru, czy fluoru.

Dieta wskazana dla zdrowia układu moczowego:

Wymienione warzywa, czy zioła podgrzać na parze z dodatkiem trochę surowych przypraw, następnie zmiksować w blenderze i zjeść małą miseczkę cudownie zdrowej zupy przed każdym posiłkiem.

Wybierzmy też kilka surowych owoców z szerokiej gamy, która została podana powyżej, dodajmy trochę gałki muszkatołowej, cynamonu i miodu i zjedzmy jako ekstremalnie pożywne „smoothie”, albo w formie zupy kremowej.

Powinniśmy pić co najmniej 6 szklanek dziennie wody mineralnej, aby nawodnić ciało i zastąpić utracone minerały.

Jakich pokarmów jednak należy unikać?

W przypadku zapalenia uchyłków, czy innych kłopotów z jelitami unikać nasion i orzechów, także, gdy cierpimy z powodu zaburzeń czynności tarczycy, nerek, kamicy żółciowej, czy faktycznej osteoporozy.

W czasie ciąży i karmienia piersią należy unikać żeń-szenia, a także przy nadciśnieniu, astmie, rozedmie płuc, dysplazji piersi, problemami z krzepnięciem krwi, i zaburzeniach rytmu serca.

Kapusty, śliwek, również suszonych należy unikać przy problemach z tarczycą, nerkami, kamieniami żółciowymi, lub infekcjami.

Rozmarynu należy unikać, gdy jesteśmy w ciąży, lub karmimy piersią.

Arcydzięgla, kminku, imbiru, kurkumy, pospolitego, japońskiego, lub chińskiego rdestu należy unikać, gdy bierzemy leki przeciwzakrzepowe, lub terapie hormonalne, a także, gdy bierzemy jakieś leki NLP (niesteroidowe leki przeciwzapalne), takie jak aspiryna, czy ibuprofen. Także wtedy, gdy mamy problemy z sercem, albo jesteśmy w pierwszych 3 miesiącach ciąży, lub gdy karmimy piersią.

O czym należy pamiętać?

Ciało staje w obliczu ogromnie niekorzystnej sytuacji, gdy dostarczamy mu złe jedzenie i dodatkowo jeszcze używki, nie mówiąc już o zatrutym środowisku i wszędobylskim promieniowaniu.

Dlatego musimy zrobić wszystko, aby móc wyeliminować tradycyjne lekarstwa, bowiem one również doprowadzają do ograniczania wchłaniania składników odżywczych. Musimy postawić na najlepsze odżywianie i eliminację wszelkich trucizn. Leki w swoich tajemnych skutkach ubocznych przechowują uszkodzenia serca, mózgu, wątroby i właśnie nerek.

Nie zawsze uda nam się wyeliminować leki, jak w przypadku kłębuszkowego zapalenia nerek, ale możemy po prostu nigdy nie poprowadzić do aż tak poważnej infekcji

Strona naturecures posłużyła mi za cicerone dzisiejszego tekstu. Jest jeszcze śródmiąższowe zapalenie pęcherza, ale to osobna historia.

Chcieliście o nyrach, to macie, sami jesteście sobie winni. Uśmieszek
pepsiak

Źródło:
http://www.pepsieliot.com/nyry-pecherz-i-wszystko-jasne/

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    0
    Twój Koszyk
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu